Poinsecja - Gwiazda betlejemska - Wilczomlecz piękny

Wszystko o ich pielęgnacji i uprawie

Poinsecja - Gwiazda betlejemska - Wilczomlecz piękny

Postautor: Sz_elka » wt lut 12, 2013 2:36 pm

Postanowiłam usystematyzować wiadomości o tej popularnej bożonarodzeniowej roślince i w tym celu posłużę się stronką internetową, która mi się spodobała! :D
http://naradka.wordpress.com/2010/10/22/poinsecja/
"Rodzina: Euphorbiaceae – wilczomleczowate
Tak wygląda roślina gatunkowa w naturze:
ObrazekObrazek
Dla równowagi ze zdjęciem głównym przedstawiam wygląd już mieszańca, uprawianego w ogrodzie w ciepłym Meksyku."

Tyle teorii, a teraz czas na nasze dotychczasowe działania związane z zachowaniem "przy życiu" posiadanych doniczkowych okazów! 8)
A zaczęła Onaela wpisem 12 stycznia 2009 w temacie: Wasze ulubione kwiaty doniczkowe – str. 11

Onaela pisze: Czy komuś udało sie utrzymać przy życiu Poiscencję (Gwiazdę Betlejemską) dłużej niż jeden sezon?
Ja mam właśnie jedną,którą dostałam przed Świętami ,i choc jeszcze wygląda nieżle,to juz zaczęła gubić dolne liście. [cry]

Baś_22 pisze:Mnie się to udało parę lat temu :) Tylko Elu nie pytaj jak to zrobiłam, bo nie pamiętam [skrob] Kierowałam się jakimiś radami znalezionymi w necie :)

Onaela pisze:Też kiedyś próbowałam,ale mi nie wyszło :(
Mam okazje spróbować raz jeszcze-w końcu "do trzech razy sztuka" :D
Wiem,że trzeba ja przyciąć ,jak straci ładny wygląd,ale co dalej?

mietek pisze:Kiedyś miałem to przez kilka lat i nawet sporo się rozrosły, ale poza frajdą że rosną nie wyglądały tak jak te kupowane w sklepie (choć muszę powiedziec, że mnie się podobały)
Kiedy zaczeły opadać liście lądowały na oknie zimnej piwnicy i aby do wiosny ; wiosną w cieplejsze, krótkie przycięcie i robi się ładny gęsty krzak.
Żeby się wybarwiły trzeba robić im sztuczną noc i sztuczny dzień, no a na święta ..... to już wyższa szkoła kosztów i zachodu- dla jednago krzaczka niewspółmiernie kosztowne i czasochłonne.
Natomiast ładny zielony krzak przez wiele lat TAK - udaje i postępujemy tj przy pelargoni

Baś_22 pisze:Elu znalazłam w swoich zapiskach [jupi] Próbuj może Ci sie uda :)
Gwiazda betlejemska – poinsecja – wilczomlecz lśniący
Roślina krótkiego dnia. Jest to roślina ciepłolubna. Szkodzi jej temperatura niższa niż 10 stopni Celsjusza. Nie znosi przeciągów i suchego powietrza.Optymalne dla niej warunki to, wilgotne powietrze, Lekko - za to stale - wilgotna ziemia w doniczce, Temperatura 20 stopni Celsjusza, Dużo światła. Po przekwitnięciu, najlepiej w marcu należy roślinę silnie skrócić, tak aby na pędach zostały 3-4 pąki i postawić w chłodnym, może też być ciemnym, pomieszczeniu o temperaturze do 14 stopni Celsjusza (roślina wtedy nie rośnie i obywa się bez wody). Po dwóch miesiącach przesadzamy ją do świeżej ziemi, najlepiej do substratu torfowego i przenosimy do ciepłego i widnego miejsca (ale nie w pełnym słońcu). Teraz pozbawioną liści poinsecję należy podlewać letnią wodą, co pobudzi ją do wzrostu. Po kilku tygodniach zaczynamy ją zasilać nawozem do roślin o liściach dekoracyjnych. Należy pamiętać, że pochodzi z tropiku musi mieć więc dużo wilgoci w powietrzu. Gdy tylko wytworzy młode pędy z 4-5 liśćmi, możemy ją przyciąć, dzięki czemu roślina silniej się rozkrzewi. Na tych zabiegach minie nam całe lato. W listopadzie należy przygotować jakiś pojemnik, np. kartonowe pudło i na 30-40 dni przed Bożym Narodzeniem i zakryć roślinę na około 16 godzin - mniej więcej od popołudnia do godziny 9 rano. Wilczomlecz lśniący to roślina krótkiego dnia. Zawiązuje i wykształca kwiaty w zależności od ilości światła. Idealne dla niego warunki to tylko 8 godzin światła dziennego. Tak pielęgnowana gwiazda betlejemska znowu cieszyć nas będzie w grudniu. Barwą i kształtem...wcale nie kwiatów, bo te są drobniutkie, blade i mało atrakcyjne, a liści przykwiatowych w kolorze czerwonym, białym, różowym lub kremowym.

Onaela pisze:Oooo,to ciekawe Basiu-będę eksperymentować [!] :D Dziękuję bardzo [!] :)

mietek pisze:Baś ładnie to opisał, ale czuję że muszę sprecyzować moje doświadczenia z tą roślinką.
Jak już pisałem z wychodowaniem zielonego krzaka nie ma większego problemu za to z uzyskaniem wybarwienia owszem. Samo zakrycie przed światłem to za mało- noc robi się za długa- w nocy trzeba zrobić drugi dzień i doświetlać sztucznie.... Problem w tym, że jesienią już jest w mieszkaniach sucho!! i b. ciepło!! Doświetlanie ( przynajmniej tak było u mnie w małym mieszkaniu) też powoduje, że jest jeszcze bardziej ciepło i sucho.
Udało się kiedyś uzyskać przebarwienia lecz niezbyt efektowne i pokrój roślinki też był byle jaki....
Onaelu próbuj ten zielony krzak może być bardzo ładny i gęsty ; ja miałem taki prawie 1 metr wysoki z którego pobierałem sadzonki, a z sadzonkami ćwiczyłem różne warunki uprawy z różnym skutkiem [lol]
WIerząc w powodzenie: Pozdrawiam M.
Zapomniałem dodać : przy robieniu sadzonek wycieka sok - kładziemy to na starą gazetę i czekamy aż lekko podeschnie potem ukorzeniacz i do piachu. Uwaga podobno ten sok jest mocno trujący- zabezpieczyć przed dziećmi, zwierzętami i dorosłymi..

Cebulka pisze:... Zwłaszcza przed tymi trzecimi [devil]
Mietku - jesteś kopalnią wiedzy różnorakiej [!]
Ja też oczywiście próbowałam z poinsencją ale niestety stwierdziłam brak wymaganej ilości cierpliwości [oops] |A jeszcze doświetlanie sztuczne? [rol]

Onaela pisze:Dziękuję Mietek,z Twoich doświadczeń wynika,że sprawa prostą nie jest i chyba mnie ciut zniechęciłeś do eksperymentów,zwłaszcza nie podoba mi sie to nocne doświetlanie [skrob] .

Onaela pisze:Moja bożonarodzeniowa Poiscencja ma sie całkiem dobrze >Na początku zgubiła trochę liści tuż nad ziemią,a teraz trzyma sie dzielnie:).Na dodatek zielone liście u góry zaczynają sie przebarwiać na czerwono :D
Ale doświetlam ja razem ze storczykami i Hipeastrum jarzeniówką ze starego regału :)

Jedynka pisze:Nigdy nie udało mi się utrzymać Poisencji. Po jakimś czasie nadawała się do wyrzucenia. Nie pomagało dokarmianie, przestawianie. Zostawały tylko gołe łodygi. [cry]

mietek pisze:Ja nie dokarmiałem, czekałem do wiosny w chłodnym, troche zmarnieje i po przycięciu odradza sie i wtedy dać troche jedzonka.


I na koniec post Cebulki, który mnie zainspirował do wyodrębnienia powyższych wiadomości z treści archiwalnych Ekotopiku! 8)
Cebulka pisze:Święta Święta i po Świętach... no i właśnie - co dalej? [skrob]
Obrazek

Anamaria pisze:No, niezły sposób z tą szafą [haha] - tylko niestety dla niezapominalskich.
Ostatnio zmieniony wt lut 12, 2013 3:37 pm przez Sz_elka, łącznie zmieniany 2 razy
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Poinsecja - Gwiazda betlejemska - Wilczomlecz piękny

Postautor: Sz_elka » wt lut 12, 2013 2:48 pm

Jeszcze znalazłam takie informacje w poradniku Przeglądu Reader's Digest Jak to się robi? Niezbędnik domowy :

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lut 12, 2013 10:38 pm przez Sz_elka, łącznie zmieniany 1 raz
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Poinsecja - Gwiazda betlejemska - Wilczomlecz piękny

Postautor: ulotna chwila » wt lut 12, 2013 10:01 pm

Szela dostałaś już order dla NACZELNEGO SZPERACZA ? [cool1] [tuli]
jesteś w tym na prawdę dobra [hurra]
Mistrzyni w kocham Cię Misiu:-)
Awatar użytkownika
ulotna chwila
Weterani
 
Posty: 1182
Rejestracja: wt sie 04, 2009 5:18 pm

Re: Poinsecja - Gwiazda betlejemska - Wilczomlecz piękny

Postautor: Sz_elka » wt lut 12, 2013 10:37 pm

[wstydzi] Mam nadzieję, że się komuś przydadzą te wiadomości! 8)
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Poinsecja - Gwiazda betlejemska - Wilczomlecz piękny

Postautor: Sz_elka » wt sty 07, 2020 12:07 am

No to jeszcze parę porad - jak pielęgnować roślinkę:

Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Poinsecja - Gwiazda betlejemska - Wilczomlecz piękny

Postautor: Cebulka » pn sty 13, 2020 9:14 pm

Rozumiem że ktoś może myśleć inaczej ale ja tam uwazam że należy traktować to jak chwilową ozdobę a następnie wyrzucić i za stosunkowo niewielkie pieniądze w przyszły roku kupić nową [dokuczacz]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Poinsecja - Gwiazda betlejemska - Wilczomlecz piękny

Postautor: Baś_22 » wt sty 14, 2020 3:45 pm

Ewcia jestem tego samego zdania :) Jak ktoś chce się bawić to proszę bardzo ale ja w to nie wchodzę.
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław


Wróć do Kwiaty w domu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron