PIERWSZE KROKI NA FORUM - przewodnik techniczny

Wszystko co dotyczy forum od strony technicznej (usmieszki, avatarki, zdjęcia itp)

PIERWSZE KROKI NA FORUM - przewodnik techniczny

Postautor: Cebulka » śr lip 18, 2007 7:20 pm

To narazie zalążek tematu, powstały z potrzeby chwili...

Ale widzę że już któryś raz piszę i wyjaśniam podstawy działania forum w różnych dziwnych nie przeznaczonych do tego miejscach, tak więc należy to zebrac gdzieś razem. :D

Zapraszam oczywiście do współredagowania i dorzucania uwag ;)

[kolory] Słowniczek [kolory]
Czas ujednolicić nazewnictwo i wcisnąć je w ramy, bo nawet ja się łapię na używaniu pewnych nazw zamiennie, a nie jest to właściwe ;)
[strzalka] Strona Główna Forum - to strona którą widzimy zazwyczaj, z listą działów, jeziorkiem u góry, tabelką "Kto jest na forum" i Shoutbox'em
[strzalka] Strona Główna - to strona na którą dostajemy się poprzez kliknięcie w 'jeziorko', jest na niej też jeziorko u góry, niżej zdjęcie ogrodu, motto Migi i parę innych rzeczy. Klikając po lewej w "Zapraszamy do Forum" znajdziemy się z powrotem na Stronie Głównej Forum.
[strzalka] Kategoria - to 'najwyższa' z form podziału całego forum, nazwy kategori napisane są na złotobrązowym tle, obecne Kategorie to: "Owoce, Warzywa, Kwiaty', 'Galeria', 'Zdrowie naszych roślin', 'Tematy Inne', 'Coś dla Pań', 'Różne', 'Nasze Sprawy', 'Szafa Szefów' i 'Wyszukiwarka'
[strzalka] Dział (zamiennie 'Forum' ) - to środkowy z podziałów (ostatni który jest widoczny na stronie głównej Forum) i służy dalszemu podziałowi tematycznemu każdej Kategorii. Np. Kategoria "Tematy Inne" posiada obecnie Działy: 'Oczko Wodne', Ogrodowe Aranżacje', 'Narzędzia i Technika', 'Nawozy i Chemia w ogrodzie', '...i reszta spraw'
[strzalka] Temat - to najniższy z podziałów, oznacza konkretny wątek tematyczny. Lista tematów nie jest widoczna na stronie głównej forum, ale dopiero po kliknięciu w dany dział. Np dział 'Sprzymierzeńcy naszych roślin' zawiera obecnie tematy: 'Owady i Zwierzątka', 'Motyle', 'Ptaki', oraz 'Jaki to ptak?'.

Czerwony diamencik przy danym dziale na stronie głównej Forum oznacza, że napisany został nowy post w którymkolwiek z tematów w tym dziale. Żeby zobaczyć w którym konkretnie temacie trzeba kliknąć w Dział, wtedy wyświetli sie lista tematów i tematy z niczym nowym będą miec niebieski diamencik, te z czymś nowym będą mieć czerwony. Diamencik migający oznacza popularny, często odwiedzany temat. Kolejność działów na stronie jest niezmienna, natomiast kolejność tematów w dziale zmienia się - temat w którymś coś nowego zostało napisane idzie automatycznie na pierwsze miejsce.

No to w ramach ćwiczeń językowych: Temat "Miary i Wymiary" znajduje się w Dziale "Akualności" w Kategorii "Różne" [glupek]

[roza] [roza] [roza] [roza] [roza] [roza]

[kolory] Jak to wszystko ogarnąć? [kolory]
Na początek radzę jedną rzecz, która pozwoli na lepsze połapanie się w całości. Przy każdym dziale na stronie głównej forum (tej z jeziorkiem) po lewej stronie są takie diamenciki - czerwone oznaczają, że od czasu ostatniej wizyty pojawił się nowy post, a niebieskie, że nic się nie pojawiło nowego w żadnym z tematów w tym dziale. Jeśli zawita się na Nasze forum jako nowa osoba, naturalnie ma się wszystkie tematy nieprzeczytane, diamenciki są wściekle czerwone i jeszcze do tego migają [haha] . Ale jest ratunek ;> Na dole, pomiedzy "Wyszukiwarka" a "Kto jest na Forum" znajduje się tekst "Odznacz wszystkie fora jako przeczytane" i trzeba w niego kliknąc.

Spowoduje to, że kwadraciki przy tematach przestaną by czerwone i zmienią się na niebieski. Podczas następnej Twojej wizyty na Topiku zaświecą się na czerwono tylko te tematy, gdzie przybyły nowe posty. W ten sposób będziesz na bieżąco, będziesz widzieć gdzie toczą sie dyskusje, a archiwa to zawsze jeszcze zdąrzysz przeczytac jak będziesz mieć taką ochotę i potrzebę.

[strzalka] Oraz dyskusja praktyczna w temacie:
[Pon 12:45] koliberek: mówiłas mi, zę jak przeczytany post to niby jak on ma mi sie świecić ???
[Pon 12:48] Cebulka: Jeśli zaglądniesz na dany temat, np temat "Pomocy robię przyjęcie" to wtedy jak wejdziesz w "Kulinaria" temat "Pomocy..." ma z boku NIEBIESKI kwadracik (w odróżnieniu od tematów które nie ruszałaś, te mają czerwone)
[Pon 12:49] koliberek: aha dzięki
[Pon 12:49] Cebulka: a jak przeglądniesz wszystkie tematy z Kulinariów (czyli wszystkie tematy będą tam niebieskie) to również cały dział "Kulinaria" na stronie głównej (czyli tej tutaj, z shoutboxem) zaświeci się na niebiesko, nie na czerwono
[Pon 12:51] koliberek: wypróbowałam to - działa faktycznie, no to teraz będzie mi łatwiej troche


[roza] [roza] [roza] [roza] [roza] [roza]

[kolory] Jak zmienić treść własnych postów? [kolory]
Jak zauważyliście że coś napisaliście nie tak, przypadkiem wkradł sie śliczny błąd ortograficzny albo po jakimś czasie chcecie coś zmienić lub dopisać we własnym poście to istnieje taka możliwość. Bardzo czytelną instrukcję jak to zrobić Andrzej skonstruował tu:
http://ekotopik.mojeforum.net/zmiana-tr ... vt137.html
Ja tylko może dodam, że jest to również sposób na zmianę tytułu założonego przez siebie tematu - kliknąć w pierwszy (swój) post w danym temacie i dokonać zmian w okienku "Tytuł postu". Jeśli zmian w poście dokonuje się krótko po jego napisaniu, program tego nie odnotowuje, jeśli później to pojawia się u dołu napis, kiedy zmieniany ostatnio i ile razy w sumie.

[roza] [roza] [roza] [roza] [roza] [roza]

[kolory] Jak cytować? [kolory]
Każdą osobę w która wypowiedziała się w dowolnym momencie jakiegoś tematu (niekoniecznie jako ostatni post) można zacytować. Aby napisać post z cytatem, najlepiej jest najpierw zdecydować, że chcemy cytat, bo jak najpierw klikniemy "PostReply" a potem nam się przypomni, że może by zacytować, jest trudniej. Aby cytować czyjąś wypowiedź, wciskamy w jej górnym prawym rogu "quote" Po takim naciśnięciu otwiera nam się normalne okno pisania wypowiedzi, z tym że jest w niej zawarty cały tekst cytowanej wypowiedzi, który na początku ma frazę [ quote="autor postu"] (Co pojawi się jako "Autor postu napisał" ) a na końcu [ /quote]. (zwracam uwagę na ukośnik przed słówkiem quote) Jeżeli chcemy to możemy dowolny fragment z cytowanej wypowiedzi wyciąć, cały czas pamiętając o tym, żeby zostawić te frazy nawiasowe na początek i koniec cytatu. Jako przykład : [ quote="Ktoś gdzieś"] że metoda prób i błędów jest najlepsza żeby czegoś się nauczyć :D[/quote] napisane poprawnie (bez przerwy którą specjalnie zrobiłam w pierwszym nawiasie) wygląda tak:
Ktoś gdzieś pisze: że metoda prób i błędów jest najlepsza żeby czegoś się nauczyć :D


[roza] [roza] [roza] [roza] [roza] [roza]

[kolory] Jak wklejać zdjęcia? [kolory]
Słynna już instrukcja Basi o wklejaniu zdjęć znajduje się tu:
http://ekotopik.mojeforum.net/1-vt89.html?start=0

Uproszczona wersja, bez logowania się na Fotosiku, można od tego zacząć jak ktoś jeszcze nie czuje sie pewnie:

Zdjęcia musza mieć wielkośc mniejszą niż 1MB

1. W oknie nowego postu klikasz (pod okienkiem gdzie jest treść) „Dodaj zdjęcie do wiadomości” (NIE: „Fotosik.pl”)

2. Zajmujesz się tą rubryczką u góry – czyli klikasz „Przeglądaj”. W tym momencie wyświetla Ci się cała zawartość Twojego komputera – musisz znaleźć to zdjęcie które chcesz zamieścić, kliknąc na niego „Otwórz” i teraz okienko Fotonika powinno wyglądac tak, że w rubryczce u góry która wcześniej była pusta widzisz początek adresu twojego zdjęcia (np. C/Moje dokumenty/ cośtamcośtam…) a pod spodem wyświetla się druga pusta rubryka, jeśli chcesz dodac więcej zdjęć, nie tylko jedno. (Naraz bez logowania się na fotosiku można chyba ze 6)

3. Zostawiasz tak jak jest czarną kropkę przy „Miniaturka” (Chyba że zależy ci na umieszczeniu dużego zdjęcia, ale z tym trzeba uważać, bo czasem rozciąga strasznie strony – ale możesz popróbowac sobie w tematach „Test” – od tego są)

4. Jeśli chesz dodac więcej, to powtarzasz klikanie „Przeglądaj” przy pustych rubrykach, natomiast jeśli już masz wszystkie zdjęcia które chcesz, klikasz „Wyślij”

5. Teraz czekasz odpowiednio długo i cierpliwie – to może potrwać parę sekund jeśli zdjęcie jest małe, albo minutę dwie, jeśli zdjęcie jest spore lub zdjęć jest duzo (lepiej ćwicz najpierw na jednym) – i w oknie treści postu powinien pojawić się skrót taki długaśny [url/fotosik/blablabla…] Zostawiasz ten skrót jak jest, nic z nim nie robisz, a pod nim lub nad nim piszesz normalnie treść (ten skrót zachowuje się jak normalny tekst, można go przesuwać, dawać Enter przed nim lub za nim – tylko byle czegoś nie zmazać mu ze środka.

5. Jak już napiszesz cały post, dajesz sobie „Podgląd” i możesz zobaczyć jak to wygląda (zdjęcie powinno się pojawić), poprawić lub dać „Wyślij” jeśli jest OK.


[roza] [roza] [roza] [roza] [roza] [roza]

[kolory] Jak wkleić obrazek pod swoim pseudonimem? [kolory]
http://ekotopik.mojeforum.net/sposob-wk ... -vt85.html
(znów dziękujemy Basi :D)

[roza] [roza] [roza] [roza] [roza] [roza]

[kolory] Jak wklejać na forum ruchome obrazki (gif-y i avatary) ? [kolory]
http://ekotopik.mojeforum.net/1-vt88.html?start=0
( jeszcze raz [brawo] dla Basi ;) )

[roza] [roza] [roza] [roza] [roza] [roza]

[kolory] Jak robić buźki w tekście postu i shoutbox'ie? [kolory]
Ściąga do "buziek" jest tu:
http://ekotopik.mojeforum.net/buzki-vt140.html

[roza] [roza] [roza] [roza] [roza] [roza]

[kolory] Przydatnych uwag kilka [kolory]
[Nie 22:07] Baś_22: beza, jakie szkody może mogłabym Ci jakos pomóc ?
[Nie 22:11] Baś_22: beza zajrzyj do skrzynki wiadomości na forum (link u góry strony forum) pisze do Ciebie w tej chwili maila
[Nie 22:41] beza 62: Basiu gdzie jest link bo nie mogę znaleźć
[Nie 22:46] beza 62: a właściwie problem to ja bardziej miałam tu na forum próbowałam otworzyć nowy temat i już się rozpisałam i pół dnia wklejałam zdjęcia a jak nacisnęłam - wyślij - to drugi raz pojawiła się rameczka aby się zalogować i wtedy wszystko gdzieś ucieka
[Nie 22:50] Baś_22: czekaj beza po kolei
[Nie 22:51] Baś_22: link do skrzynki wiadomości - przesuń stronę forum do góry i tam pod zdjęciem jeziorka
[Nie 22:51] Baś_22: jest napis " Nie masz nowych wiadomośći" kliknij go
[Nie 22:52] Baś_22: otworzy sie Twoja skrzynka wiadomości
[Nie 22:54] Baś_22: Jak chcesz napisać do kogoś wiadomośc to klikasz sobie w link "Uzytkownicy" i tam przy każdej osobie jest po lewej stronie taka ikonka "pm" klikasz w nią i otwiera się okienko w którym piszesz wiadomośc do tej osoby
X E [Wto 13:17] Cebulka: A odebrałaś wiadomość ode mnie? Tam u góry powinno gdzie zazwyczaj jest napisane "Nie masz nowych wiadomości" powinno teraz być "Masz 1 nową wiadomość"
[Nie 22:56] Andrzej: Gdy się logujesz na Forum, to kliknij w taki malutki biały kwadracik o nazwie - "Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie"
[Nie 22:57] Andrzej: I po sprawie
[Nie 22:59] beza 62: dobrze próbuję
[Nie 23:00] Baś_22: Każdy zarejestrowany użytkownik może załozyć nowy temat :) Klikasz w dział np. "Kwiaty w ogrodzie" jedziesz na dół i tam po lewej stronie jest klawisz NEWtopic, klikasz w niego i otwiera sie okienko w którym wpisujesz nazwę tematu a dalej treść i wyślij. Temat jest wtedy wraz z Twoim wpisem założony
[Nie 23:02] Baś_22: a jak chcesz dodac nowy post do danego tematu to na dole strony jest klawisz POSTreply , klikasz i dalej tak ja przy nowym temacie
[Nie 23:09] beza 62: i tak właśnie zrobiłam ale nie wiem dlaczego musiałam się drugi raz zalogować
[Nie 23:17] beza 62: już dzisiaj nie będę się uczyć... poza tym ciągle mi gdzieś serwer ucieka i nie mam cierpliwości bez przerwy włączać i wyłączać internetu... pa pa dobranoc ...
[Pon 7:40] Cebulka: bezo - Topik Cię wylogował właśnie dlatego że jak piszesz internet Ci się włączał i wyłączał - za każdym odłączeniem od internetu automatycznie wylogowuje
[Pon 7:41] Cebulka: Poza tym mam wrażenie że automatycznie wylogowuje też po upływie jakiegoś czasu jeśli nic nie robisz (tzn nie odświeżasz strony lub nie skaczesz między tematami)
[Pon 7:43] Cebulka: Jeśli mogę Ci coś poradzić, bo wiem jak to boli kiedy człowiek wysmaruje jakąś grubszą epistołę i wszystko znika - ja ZAWSZE jak piszę cokolwiek dłuższego niż dwie linijki zanim nacisnę jakiekolwiek "wyślij" czy "podgląd" to zaznaczam całym tekst, klikam "Kopiuj" i mam tekst w pamięci w razie jak coś by się porobiło
[Pon 7:46] Cebulka: I wtedy nawet jak coś się podzieje złego to zawsze mogę sobie potem dać "wklej" i mam cały tekst ocalony - Nawet jeśli akurat kompletnie padnie internet to wtedy otwieram Worda i tam to wklejam, zapisuję i mogę znów skopiować potem jak juz net wróci [haha]
[Pon 7:51] Cebulka: To odruch którego warto się nauczyć, żeby potem nie pluć sobie w brodę

[roza] [roza] [roza] [roza] [roza]

Ciąg dalszy oczywiście kiedyś nastąpi ;)
Ostatnio zmieniony czw maja 01, 2008 8:56 pm przez Cebulka, łącznie zmieniany 10 razy
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » czw lip 19, 2007 6:47 pm

błagam !!! pomocy !!!
dlaczego nie mogę się zalogować w fotosiku ?

ciągle mi wychodzi że logowanie nie powiodło się... a przecież rejetracja była dobra.
a tak w ogóle to gdzie zaakceptować rejestrację jak skończę pisać ?

Cebulko :( :? Andrzeju [cry] i inne ekoludki [cry] [cry] [cry]

ja chyba do zimy się z tym nie uporam...

dopiero dzisiaj przeczytałam meile... i trochę zaczynam załapywać. Nawet gify chciałam się nauczyć wklejać ale o mało wirusa nie ściągnęłam jak otworzyłam: avatary - pierwszy od góry !!!
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: beza » czw lip 19, 2007 6:53 pm

Z tego wszystkiego nawet się nie przywitałam [oops]
co teraz czynię i pozdrawiam serdecznie ;) ;) ;) ;)
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Cebulka » pt lip 20, 2007 6:43 am

Bezo - spokojnie... [tuli] [haha]
Może być i do zimy, my tu cały czas jesteśmy, nie planujemy zniknąć [haha]

Na fotosiku na początek możesz się nie logować - wstawiać zdjęcia całkiem bez logowania - tak żebyś mogł mieć je tu od razu, a jak dojdziesz o co chodzi fotosikowi, to wtedy będziesz robić to z logowaniem. Wczoraj fotosik wogóle nie chciał chodzić po południu. A po wiem Ci że i ja się tam rejestrowałam dwa razy - bo ten pierwszy raz też mi nie chciało wejść - też nie wiem, czemu... (tylko trzeba mieć drugą skrzynkę mailową do tego - nie chce zarejestrować dwóch osób z tym samym mailem)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: beza » pt lip 20, 2007 10:25 am

Dziękuję cebulko [rol] będę próbować jeszcze raz ;)
kwiaty kwitną nawet wtedy,
gdy nikt im się nie przygląda...

Phil Bosmans
Awatar użytkownika
beza
Weterani
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt lip 17, 2007 11:36 am

Postautor: Cebulka » pt lip 20, 2007 10:44 am

Kurczę, tyle rzeczy bym tu chciała napisać, wyjaśnić, poprawić, wkleić ulepszyć...

Jak rozciągnąć czas? [niewie]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Baś_22 » pt lip 20, 2007 11:22 pm

Ewuniu :) spokojnie :) no przecież właśnie Ty powinnaś wiedzieć najlepiej, że ....nie odrazu Kraków zbudowano!!! :D :D
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Cebulka » pn lip 23, 2007 2:14 pm

Hej hej

Poszerzyłam (czy raczej podłużyłam ;) ) nieco instrukcje u góry strony.

Bywalcom pewnie nic nowego to nie powie, ale komuś z "Nowszych" może sie przyda :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Mikros » wt lip 24, 2007 11:39 pm

Pracowita i nie zastąpiona z Ciebie mróweczka Cebulko [tuli]
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Cebulka » śr lip 25, 2007 7:26 am

Dziękuję Mikrosku [oops]

Staram się, a i musze powiedzieć, ze całkiem mi to przy okazji sprawia przyjemność [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Onaela » śr lip 25, 2007 10:15 pm

Też chylę czoła Cebulko [super]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Mikros » czw lip 26, 2007 8:09 am

I za to między innymi się kochamy [!] :D
Pozdrawiam [tuli]
Awatar użytkownika
Mikros
Weterani
 
Posty: 483
Rejestracja: czw lut 22, 2007 7:33 pm

Postautor: Cebulka » śr lut 20, 2008 9:49 pm

Dla Grosika skopiowane z Shoutbox'a [tuli]

[Sro 16:42] Cebulka: Grosiku: juz mówię Wchodzisz jak zwykle na http://ekotopik.mojeforum.net/index.php
[Sro 16:42] Cebulka: I tam pod obrazkiem tym u góry jest "Rejestracja" - klikacie w to
[Sro 16:44] Cebulka: Zgaduję, że Pierwsza ma powyżej 13 lat - chociaz to nic nie zmienia właściwie - klikacie, że ma
[Sro 16:45] Cebulka: Otwiera się okno rejestracji - wypełniacie zgodnie z prawdą (kod potwierdzający to te literki z obrazka, trzeba je przepisać - to takie zabezpieczenie wewnętrzne)
[Sro 16:47] Cebulka: W kawałku "Preferencje" (tam gdzie jest dużo Tak i Nie) nie trzeba nic zmieniać (strefą czasową zajmiemy się później, ale powinna się dobra podstawić)
[Sro 16:52] wac: Grosik chciał zarejestrować żonę, ale dla zalogowanych ta opcja jest nie dostępna.
[Sro 16:55] Cebulka: Klikacie "Wyślij" i z waszej strony to tyle. Nick wybrany Pierwszej pojawi się w "Ostatnio zarejestrował się:"(tam gdzie teraz jest Halszka56) i czekacie jak ja albo Andrzej zatwierdzimy Cię, wtedy dostaniecie maila zwrotnego na podany adres mailowy i od
[Sro 16:55] Cebulka: adres mailowy i od tej chwili Pierwsza się będzie mogła logować swoim hasłem na swoim nicku
[Sro 16:56] Cebulka: wac - dlatego wysłałam mu linka w którego ma wejść, żeby ominąć opcję "Loguj automatycznie" jesli taka zaznaczył
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm


Wróć do Komunikaty, instrukcje, poradniki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość