Przycinanie krzewów ozdobnych

Również iglaki, żywopłoty i pnącza

Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Emmi » pn lip 28, 2008 4:22 pm

Albo za długo siedzę dzisiaj w necie albo... czy Migdałek i Migdałowiec to to samo? Szperałam w necie i znalazłam fotkę, na której jest migdałowiec, ale on taki podobny do migdałka [skrob] zadziwiająco podobny bym rzekła. A to ważne, bo mam go przyciąć i nie chciałabym zrobić kuku nie migdałowcowi jeśli to różnica :)
Ostatnio zmieniony pt sie 15, 2008 3:42 pm przez Emmi, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » pn lip 28, 2008 8:18 pm

To samo Emmi [tuli]
Tak samo niektórzy mówią jaśmin, inni jaśminowiec :D
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » wt lip 29, 2008 7:52 am

Czyli ze mną wszystko w porządku :D
Doczytałam, że Migdałowiec mam przycinać, a mam jeszcze jeden, tego roczny, który na razie ślicznie liscie wypuszcza i jeszcze nie zakwitł, więc jego mam w tym roku nie przycinać, prawda? Napiszcie mi jak jest z tym przycinaniem migdałka/migdałowca? [skrob]
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: magdziołek » wt lip 29, 2008 8:36 am

Emmi, migdałki szczepione na pniu, skraca się ich wszystkie pędy i wycina odrosty od korzenia zaraz po przekwitnieniu. Migdałki (te krzewiaste formy też), kwitną na jednorocznych długopędach. Ja swoje przycinam, skracając przekwitłe gałązki na długość 20-25cm. Tego młodego też należało przyciąć troszeczkę.

Cebulko, właśnie znalazłam artykuł w "Działkowiec" nr 4 czerwcony, na temat "Jaśminowiec....czy jaśmin?" To dwie różne rośliny czy krzewy ;) .Ja też zawsze myślałam, że to to samo.... ;) .
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Cebulka » wt lip 29, 2008 8:50 am

magdziołek pisze:Cebulko, właśnie znalazłam artykuł w "Działkowiec" nr 4 czerwcony, na temat "Jaśminowiec....czy jaśmin?" To dwie różne rośliny czy krzewy ;) .Ja też zawsze myślałam, że to to samo.... ;) .

Magdziołku - ja wiem, że według poprawnego nazewnictwa to to są inne rośliny :)
Ale tak samo jak scindapsus to epipremnum, amarylis to hippeastrum, a bez to poprawnie lilak - ja tylko mówię o nazewnictwie zwyczajowym [lol]

I naprawdę mało kto mówi idąc ulicą, że pachną jaśminowce - tylko ogrodnicy raczej, tak to ludzie mówią "jaśminy" [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » wt lip 29, 2008 8:58 am

Czyli mam teraz przyciąć migdałka? Ja mam oba krzewiaste, wyczytałam tutaj, że na pniu są delikatniejsze i omijam wszelkie ,,na pniach,, dużym łukiem ;) Jeśli mam przyciąć to na ile? Ale on ma takie śliczne listki i galązki [cry]
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: saginata » wt lip 29, 2008 9:34 am

Emmi-nie wiem jak z tym ciêciem teraz-bo migda³ka przycina siê po kwitnieniu.im wiêcej siê przycina-tym d³u¿sze potem ma ga³±zki.Ja skróci³am swojego ok.2/3-i teraz ma piêkn± koronê.
saginata
 

Postautor: magdziołek » wt lip 29, 2008 10:38 am

Właśnie Emmi, ja zrobiłam tak jak Sagi i teraz moje migdałki są uformowane w kule (ale moje są szczepione na pniu). Ja bym je lekko przycięła, chociaż o 1/3 długości każdą gałązkę ( tylko tyle, bo pisałaś, że to mały i młody krzew). Spróbuj, nic się ine stanie. A lekko go uformujesz. Tylko zrób to w pochmurny dzień albo późnym wieczorem, nie w słońcu.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: Emmi » wt lip 29, 2008 12:57 pm

No dobra, teraz zapowiadali tydzień upałów, więc poczekam na deszczyk i ciachnę tak troszeczkę [strach]
Kurcze, mam drugiego, podschnętego, wsadziliśmy do ziemi , bo właścicielka już z niego zrezygnowała, nam było szkoda, to jego bez problemu ciachnełam... no może troszeczkę się niepokoiłam, czy na pewno dobrze ;) ale ogólnie, jest w takim stanie, że w sumie nic go już dobić nie może, a tej mojej perełki tak mi szkoda, bo naszukałam się jej bardzo [rol]
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » wt lip 29, 2008 1:23 pm

Emmi - migdałek jest z tej samej rodziny co brzoskwinie i morele - a wszystkie te tnie się wiosną, w okolicach kwitnienia.
A wogóle musisz go ciąć? Widac gdzieniegdzie po ogrodach u ludzi piękne wielkie kępy migdałków - nie wiem, czy cięcie jest mu aż tak bardzo teraz do szczęścia potrzebne, i to w nieodpowiedniej porze - może poczekasz z tym chociaż do przyszłej wiosny? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Cebulka » pt sie 08, 2008 1:35 pm

Budleja wczesną wiosną, krzewuszka w lecie...[rol]

Cięcie to wazny zabieg i warto o nim więcej wiedzieć, jak i kiedy :)
Dlatego myślę że zasługuje na oddzielny temat :D

A na początek taki fajny link - jest tu większośc krzewów ozdobnych, mam wrazenie że wszystko napisane z sensem :)

http://www.ogrod.decoartel.pl/modules/a ... e.php?id=1
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: tuurma » pt sie 08, 2008 3:58 pm

W skrócie, to krzewy kwitnące na tegorocznych pędach przycina się wczesną wiosną, a te na ubiegłorocznych - po kwitnieniu. Ja się stosuję do tego :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Emmi » pt sie 15, 2008 3:53 pm

Cebulko ale porządki robisz, ale masz rację, cięcie do cięć ;)

Nie namawiam nikogo do cięcia migdałowców, ale opowiem Wam historię mojego.
Przywieźliśmy iglaka na działeczkę dziadków (tak to nazwijmy) i okazało się, że ma on być posadzony w miejscu uschniętego migdałowca, który miał tak z 160 cm? Mężowi szkoda się go zrobiło i zabraliśmy tego wiechcia do siebie na działkę. Niebawem była właścicielka krzewu dowiedziała się, że migdałowca należy przycinać, podzieliła się z nami tą wiadomością. Mnie przyznam się serce bolało, na myśl, że mam mu kuku zrobić, no ale, wyglądał w takim stanie, że w sumie nic mu nie mogło zaszkodzić. Ciachnełam te grube gałęzie na 50 cm. Wyglądał jeszcze gorzej, bo wtedy to jak krzew uschniety teraz jak takie patyki sterczące z ziemi [cry] Minął tydzień i ruszyły listki :D Teraz zazielenia się w takim tempie, że każdego dnia widać jego przyrost.
Wstawię zdjęcie, teraz jest już ze swoimi listkami, ale wcześniej były to suche gałęzie. Obecnie jest z nami z 2 może z 2,5 tygodnia :)

Obrazek


Tuurma :) Bardzo Cię / Was przepraszam, ale albo ta pogoda na mnie niekorzystnie działa albo nie wiem co, ale czytałam to zdanie na temat cięcia pare razy i nie rozumiem go [oops] Powiedź mi, jak posadziłam migdałowca w tym roku i on ma w tym roku gałązki, to kiedy mam go przyciąć? Czy mam może poczekać, aż osiągnie jakąś wielkość i dopiero ciachać?
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: tuurma » ndz sie 17, 2008 9:17 pm

W zdaniu chodziło o to, że patrzymy na termin kwitnienia. I tniemy tuż po przekwitnięciu.

To było w skrócie. Migdałki kwitną wiosną, więc jak tylko przekwitną, to przycinasz (czyli maj-czerwiec). Wtedy wypuści dużo nowych pędów, które zakwitną w przyszłym roku.

Teraz rozwinięcie. Te krzewy, którym pąki kwiatowe zawiązują się w roku poprzedzającym kwitnienie lub na pędach wyrosłych w ub. roku (np. hortensja ogrodowa, forsycja, bez lilak, tawuła wczesna) tniemy wiosną (ale po kwitnieniu). Natomiast te, które kwitną latem (budleja, tawuła japońska) tniemy wczesną wiosną (marzec-kwiecień).

Pewnie są terminy optymalne dla poszczególnych krzewów, ale mnie się nie chce tego pamiętać, więc kieruję się ogólną zasadą przedstawioną w pierwszym akapicie :D
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: Emmi » wt wrz 16, 2008 7:50 am

Dzięki za wytłumaczenie raz jeszcze [tuli] Chyba pojełam, ale dowiemy się tego niebawem, jak przyjdzie działać praktycznie ;)
W każdym razie, ten zdechlak, jest cały zazieleniony, aż się martwię, czy taka późna pora cięcia nie spowoduje, że nie zdąrzy przygotować się do zimy [skrob] A tego mojego maluszka miałam przyciąć, szczególnie jak Magdziołek zapewniła, że nic się niestanie, ale jakoś tak, ciągle coś i ciągle coś i w efekcie nie przyciełam [oops]
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: tereklo » śr sie 29, 2012 7:35 pm

A tak można formować płaskie drzewo:

Obrazek Obrazek

To tutaj rośnie w wielkiej donicy i jest na wysokim pniu. Na oko ma minimum 10 lat.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Baś_22 » śr sie 29, 2012 9:56 pm

Tak są prowadzone wszystkie drzewa na nowym lotnisku we Wrocławiu :)
Postaram się wstawic zdjęcia tylko muszę je znaleźć :)
Znalazłam, więc jak obiecałam, wstawiam :) Zdjęcia robione na Wielkanoc 2012 w czasie spacerku świątecznego :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Cebulka » sob wrz 01, 2012 9:52 pm

Fajna sprawa [lol]

Tylko moim zdaniem te drągi z rusztowania wyglądają nieco obrzydliwie :F
Ciekawe czy jak drzewko będzie już uformowane, to można zdjąc te patyki? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Emmi » pt lut 14, 2014 11:34 am

Mam pytanie, czy oczar przyjmie się tak z patyka? A jeśli tak to może ktoś mi przesłać, bo tu u mnie nikt nie ma a w sklepach są okropnie drogie... [ufff]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Baś_22 » pt lut 14, 2014 6:19 pm

Cebulka pisze: Ciekawe czy jak drzewko będzie już uformowane, to można zdjąc te patyki? [skrob]

....ale jak drzewko ma liście to tych patyków chyba nie widać? [skrob]...będę musiała w sezonie zbadać sprawę [haha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: zomarel » pt lut 14, 2014 6:24 pm

Wydaje mi się,że patyki robią za konstrukcję, wg której przycina się i formuje koronę przez cały czas jego wegetacji [mysli]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Baś_22 » pt lut 14, 2014 6:28 pm

zomarel pisze:Wydaje mi się,że patyki robią za konstrukcję, wg której przycina się i formuje koronę przez cały czas jego wegetacji [mysli]

...tez tak myślę :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: amita » sob lut 15, 2014 10:47 pm

Ja widziałam te drzewka w okresie wegetacji. Są prowadzone wg tego szkieletu- rusztowania.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Cebulka » ndz lut 16, 2014 10:19 pm

Emmi pisze:Mam pytanie, czy oczar przyjmie się tak z patyka? A jeśli tak to może ktoś mi przesłać, bo tu u mnie nikt nie ma a w sklepach są okropnie drogie... [ufff]

Emmi, z tego co wiem a badałam sprawę to marna szansa :(
Jedyne co, to możesz pozbierać nasiona (ale nie z odmiany tylko np z oczaru omszonego, jest taki w krakowskim Zoo, w Wawie na pewno też będzie w ogrodzie botanicznym, Zoo czy tego typu placówce) i posiać (najpierw stratyfikacja, kaloryfer i lodówka). Ja tak zrobiłam 2 lata temu, ale marnie to widzę [skrob] Chociaż jeszcze mam nadzieję że coś tam wzejdzie. No a jak nie to następnej jesieni znów do Zoo ;) Ale tak czy inaczej jestem też zdecydowana kupić jakiegoś możliwie małego i taniego, bo te omszone to wielkie rosną i nie nadają się tam gdzie chcę go posadzić :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Emmi » sob lut 22, 2014 11:02 am

Buuuu... :( To muszę w takim razie bardziej się przyłożyć do poszukania gdzieś niedrogiego... Dzięki za info [tuli]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Grewix11 » śr mar 12, 2014 12:43 pm

Ja stosuje do przycinania w ogrodzie krzewów i gałązek kowadełkowe nożyce do cięcia z firmy Coval. Kupiłem je za 32 zł w sklepie Hurtownia Rolnicza. Sprawdzają się dobrze, jednak z bardziej problematycznymi gałęziami muszę radzić sobie siekierką.
Grewix11
Ekoraczki
 
Posty: 1
Rejestracja: śr mar 12, 2014 12:20 pm

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: tereklo » śr kwie 22, 2015 6:58 pm

http://poradnikogrodniczy.pl/ciecie-hor ... tensje.php

Cięcie hortensji kwitnących z pąków zeszłorocznych

Hortensja ogrodowa, piłkowana i dębolistna kwitnie na pędach ubiegłorocznych, to oznacza że na początku roku mają już one pąki z zawiązkami kwiatostanów. Pod koniec zimy lub wczesną wiosną wycinamy jedynie ich suche kwiatostany, tuż nad pierwszą parą pąków. Cięcie prześwietlające wykonujemy co 4 lata. Hortensje te należą do grupy roślin, które nie wymagają corocznego cięcia pielęgnacyjnego.

Cięcie hortensji kwitnących na pędach tegorocznych

Inaczej sytuacja wygląda u takich gatunków jak hortensja bukietowa i hortensja krzewiasta, które zdobywają wielkie grono wielbicieli. Nic dziwnego są niezwykle proste w uprawie, a jeśli dobrze będziemy o nie dbać, odwdzięczą się bujnymi kwiatami. Te rośliny kwitną na pędach tegorocznych. Wiosną, gdy krzewy nie mają jeszcze rozwiniętych liści przycinamy rośliny nisko. Hortensję krzewiastą tniemy na wysokość 15-20 cm. Hortensję bukietową przycinamy do 2/3 jej długości, nad 3, 4 pąkiem, a słabsze pędy tniemy do połowy. Wycinamy wszystkie pędy cienkie. Tak przycinane hortensje wypuszczą z pozostawionych pąków mocne pędy zakończone bujnymi kwiatami.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: magdziołek » ndz kwie 26, 2015 3:34 pm

Moje już przycięte i zaczynają wypuszczać listki :) . Jedną próbuję formować na drzewko :) W tym roku zakupiłam dwie nowe odmiany "białą damę" i "bobo" :)
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Re: Przycinanie krzewów ozdobnych

Postautor: Sz_elka » wt mar 05, 2019 12:11 pm

Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice


Wróć do Drzewa i krzewy ozdobne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości