Rumianek

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Rumianek

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 12:37 pm

Rumianek
[07.02] 20:47 Miga
Uważam, że idealny ogród jest naturalny. Część użytkowa składa się u mnie z krzewów owocowych, warzyw, ziół i kwiatów. Kilka lat temu posiałam grządkę rumianku w ogródku ziołowym, potem doszła szałwia, na brzegu rosły nagietki, aksamitki i nasturcja. Sąsiedzi ostrzegali, że sobie rumiankiem i innymi ziołami działkę zaśmiecę. Faktycznie, najpierw rozsiał się rumianek i nagietki, potem doszła szałwia i aksamitki, "przypętała" się ostróżeczka. Pozwalałam tym "chwastom" rosnąć jak chciały. W efekcie część warzywna wyglądała ja kolorowa łąka a zapach jaki się unosił był wyczuwałny na kilkanaście metrów chyba nie tylko dla ludzi. W efekcie w tym roku praktycznie nie miałam mszyc, choć okoliczne działki były oblepione, trochę tylko popryskałam wrotyczem na jaśminowiec i takie drobne irysy, które rosną kępami. W ogóle uważam że rumianek jest dobrodziejstwem dla wszystkich roslin, i na choroby i na szkodniki.
********************************************************************************************
[08.02] 08:10 Miga
Wracam na chwilę do sąsiedztwa roślin.
Jak wczoraj wspomniałam, te kilka roślin które sięrozsiały panoszą się po całej działce. Kiedy rumianek przekwita, wyrywam całe rośliny i zalewam na dzień, dwa wodą którąużywam do podlewania. Gdzieś przeczytałam że rumianek to lekarz drzew, więc pozwalam mu rosnąć również pod drzewami, jakrównież nagietkowi i nasturcji.
********************************************************************************************
[08.05] 13:57 Wiotka
Dokoła owocowych drzewek posądzę lekarza drzew czyli rumianki, o czym dowiedziałam się od Was.
********************************************************************************************
[22.06] 15:48 Wiotka
Wyobraźcie sobie , ze rumianek który posiałam pod drzewami nie wzszedł. To chyba prawie się nie zdarza. Posieje jeszcze raz- ale tym razem kupie nasiona w OBI.
********************************************************************************************
[22.06] 16:16 Miga
Wiotka - nie przejmuj się rumiankiem, u mnie wykiełkował dopiero wtedy gdy straciłam nadzieję i posadziłam w to miejsce już coś innego. Słyszałam, że na plantacjach sieją go w grudniu. za to potem rozsiewa się każdego roku i nie trzeba kupować nasion
********************************************************************************************
[23.06] 10:14 anamaria
Wiotka, ja mam to samo z rumiankiem - nic mi nie wzeszło, a nasiona kupiłam w OBI. Czekam dalej, może coś się ruszy. Posiałam go pod drzewkami owocowymi.
********************************************************************************************
[18.01] 11:19 Emmi
RUMIANEK - Działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, a także kojąco, może być także stosowany do inhalacji przy katarze. Jest szczególnie polecany jako herbatka w okresie przeziębienia. Podczas zaparzania rumianku ważne jest, żeby przykryć spodeczkiem filiżankę, ponieważ cenny olejek eteryczny uwalnia się po zalaniu go wrzątkiem. Może być także stosowany do inhalacji przy katarze. Rumianek dostępny jest w sklepach zielarskich albo w gotowych saszetkach,albo w postaci przygotowanych sypkich ziół.
********************************************************************************************
[06.05] 14:02 elpe
Bo zioła moga byc niebezpieczne niewlasciwie uzyte, tzn kiedy nie ma potrzeby, albo przedawkowane, abo za czesto. Temu z ziolami lepiej ostrożnie. Nawet rumianek może zaszkodzic. Np za czesto podawany wysuszyc za bardzo, albo np moze wzmocnic dzialanie zazywanych lekow, co bywa niebezpieczne.
********************************************************************************************
[31.05] 16:55 Albera
"walczę" z mszycą. Jeszcze obiecany preparat z rumianku.1kg suszu-całe rośliny z kwiatkami- zalewamy 10l wody na 12 godzin. I tutaj ważna uwaga- to ma być w miarę dokładnie 12 godzin, bo inaczej preparat jest mniej skuteczny. Przed użyciem można jeszcze rozcieńczyć 1:3 i koniecznie dodać 40g mydła.
********************************************************************************************
[16.09.2009] 10:14 Jak Karol
ROŚLINY ZAMIAST PREPARATÓW CHEMICZNYCH
Bardzo często używając w polu i na działkach oerodków chemicznych nie tyle chroni się rośliny, ile zatruwa środowisko i żywność. Wynika to głównie z niewiedzy bądź niefrasobliwśeci. Bywa, że stosuje się nieodpowiednie środki chemiczne, w nieodpowiednich dawkach i terminach. Ujemne skutki tych poczynań niekorzystnie wpływaj ą na nasze zdrowie. A przecież chemiczną ochronę, przynajmniej na działkach i w ogródkach przydomowych, można zastąpić wyciągami z roślin. Od wielu lat bowiem znane jest oddziaływanie jednych roślin na inne. Mszyce i miodówki z dobrymi rezultatami możemy zwalczać wyciągiem z kwiatów i liści rumianku, Kilogram wysuszonych kwiatów i liści rumianku – mogą być także świeże – zalewamy po zmieleniu 10 litrami gorącej wody o temperaturze od 60-do 70o C i odstawiamy na 12-14 godzin. Po tym okresie ciecz odcedzamy. Oprysk wykonujemy roztworem sporządzonym z 2 l wyciągu i 10 l wody.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości