Narcyz i żonkil

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Narcyz i żonkil

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 1:18 pm

Narcyz i żonkil
[14.09] 13:59 Werter
Narcyzy można przez kilka lat nie wykopywać. Potem jest to zalecane by oddzielić młode cebule od matecznej, w przeciwnym wypadku (wskutek zagęszczenia) coraz słabiej kwitną.
*******************************************************************************************
[14.01] 09:32 Cebulkaa
Polecam skusic się na sprzedawane już w supermarketach pędzone w doniczkach żonkile! (poprawnie raczej narcyzy/e) Z reguły są to śliczne Narcyzy cyclamineus 'Tete-a-Tete', najpiękniejsze narcyze miniaturowe. W Krakowie doniczkę z czterema dużymi cebulami można kupic za około 3zł, więc jest to porównywalnie lub nawet taniej, niż za suche cebulki płaci się jesienią! No a jeszcze ta przyjemnośc patrzenia na żółte kwiatki w środku zimy. Hodowane w domu troszkę się wyciągają , ale nawiezione po kwitnieniu i wsadzone w lecie do gruntu już następnej wiosny zakwitną prawie razem z krokusami, a są wysokie najwyżej na 12-15cm i są prawdziwą miniaturką tych wysokich. Osoby które kupią lub dostaną pędzonego hiacynta też niech się nie dają namówic, że to się wyrzuca! Trochę ponawozic po przekwitnięciu, jak liście zaschną przechowac do jesieni, wsadzic do ziemi. Nie zakwitnie tej wiosny, ale już następnej pokaże co potrafi
*******************************************************************************************
[30.04] 21:53 Onaela
Kwitną pieknie tulipany i narcyzy-szkoda,ze niezbyt długo.Szafirki tez w pełnym rozkwicie
********************************************************************************************
[22.08] 10:43 cicho_borowska
. Ponieważ jest teraz czas sadzenia niektórych cebul podaje dwa z nich. Będą to cytaty z książki:
"Kąpiel dla cebulek.
Ochronisz cebule przed szkodnikami, przyżądzając im miłą i ciepłą kąpiel przed wysadzeniem do gruntu. Oto czego potrzebujesz:
2 łyżeczki szamponu dla dzieci
1 Łyżeczka antyseptycznego płynu do płukania ust
1/4 łyżeczki herbaty rozpuszczalnej w granulkach
8 litrów ciepłej wody
Wymieszaj wszystkie składniki w wiadrze i ostrożnie umieść cebule w roztworze. Zamieszaj delikatnie, następnie wyjmuj cebule po jednej i
sadź do ziemi. Kiedy skończysz nie wylewaj dziecka z kąpielą- drzewa, krzewy i rośliny zimozielone uwielbiają ten smakowity napój, dlatego nie pozwól, by się zmarnował."

Kolejny przepis
"Śniadanie cebul.
5 kg kompostu
2 i 1/2 kg mączki kostnej
1 kg mączki z krwi
1/2 kg siarczanu magnezowego /soli gorzkiej/
Wymieszaj wszystkie składniki w taczce. Zanim posadzisz cebule, przekop każde 10 m kwadratowych podłoża odżywczym cebulowym śniadaniem.
Niezapomnij też o samych cebulach- zanim umieścisz je w dołku wsyp na jego dno ziemię wymieszaną z garścią kompostu i łyżeczką mąki kostnej."

I jeszcze jedna mniej krwawa rada:
"Przydatny popiół. Jeśli masz w domu kominek i zastanawiasz się, co zrobić z popiołem, wypróbuj: do podłoża, w którym będziesz sadził cebulki, wsyp popiół. Na około 10m kwadratowych dodaj około 7 kg popiołu. Popiół jest znakomitym źródłem potasu, który pozwoli roślinom cebulowym wykształcić dorodne, silne łodygi, niewymagające palikowania."
Zaznaczam rady nie są sprawdzone w praktyce przez nikogo.
*******************************************************************************************
[06.09] 06:51 koliberek
Poza Krokusami kupiłam jeszcze tulipany odmian niskich, żonkile i hiacynty Pani w sklepie dała mi katalog z roślinami cebulowymi - ojej - jakie sa cuda - mam na mysli np. różne odmiany tulipanów
I jeszcze jedno - uważajcie na ceny, czasami naparwde warto się zastanowić nad zakupem np. w supermarkecie gdzie wydaje się, że powinno być taniej. Otóż wczoraj kupiłam cebulki (sklep PSS) w cenach średnio o połowe mniejszych niż kilka dni temu widziałam w Castoramie.
*******************************************************************************************
[06.09] 07:00 Słoneczko2006
Dokładny opis sadzenia roślin cebulowych w trawnik podano na tej stronie:
http://www.muratordom.pl/8656_1355.htm
Fakt do połowy maja raczej lepiej nie kosić, ale trawnik wygląda naprawdę pięknie!
*******************************************************************************************
[06.09] 07:23 Słoneczko2006
Najlepsze na trawniki
Wśród narcyzów w naturalnych skupiskach dobrze sprawdzają się narcyzy trąbkowe: "Dutch Master", "Golden Harvest", narcyzy wielkoprzykoronkowe: "Carlton", do małych ogródków odpowiedniejsze będą mniejsze odmiany narcyzów cyclamineus: "February Gold", "Tete-a-tete", "Jack Snipe" czy "Baby Moon".
*******************************************************************************************
[24.10] 16:22 belva
W ten weekend wsadzilam 300 cebulek roznych zonkili narcyzow i tulipanow. Loj, ale sie napracowalam bo tulipanom urzadzilam klatki aby je chronic przed wiewiorkami. Mam nadzieje ze zonkili nie wykopia bo sa trujace...... Ja nie wiem gdzie sie podziewaja te moje cebulki bo co jesien wsadzam ich okropnie duzo a za kilka wiosen juz ich nie ma. Moze one gnija? A moze trzeba je podkarmiac nawozami co roku? Zauwazylam ze te ktore sa wsadzone pod rozami, dobrze sie maja. Widocznie sa dokarmiane razem z rozami.
*******************************************************************************************
05.05] 10:51 jw291
a u mnie właśnie zakwitły narcyzy!!!!! w całym kraju dawno przekwitły a u mnie dopiero zaczynają kwitnąć
*******************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości