Kukurydza

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Kukurydza

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 1:42 pm

Kukurydza
[02.04] 16:05 Werter
WitajcieNiestety nie wyruszyłem na poszukiwanie bocianów, zająłem się bowiem... sadzeniem kukurydzy. Poważnie !!!Sadzę ją po dwa nasionka w doniczki po jogurcie i gdy trochę podrośnie wysadzam do tunelu. Dzięki temu zabiegowi zbieram dojrzałe kolby grubo przed "normalnym" terminem.
********************************************************************************************
[05.04] 20:57 Sz_elka
Werterze ! A tę stronkę znasz? http://www.kukurydza.org.pl/
********************************************************************************************
[13.04] 17:15 Werter
Kukurydza, którą posadziłem (po dwa ziarnka) w pojemnikach po jogurcie rośnie jak szalona. Niezwłocznie więc, po kilku cieplejszych dniach, wysadzę ją do tunelu (w półnonej jego stronie, by nie zacieniała innych roślin). Nie zajmuje ona w tunelu nazbyt wiele miejsca, a za to pozwala cieszyć się smakiem kolb na grubo przed normalnym terminem. Wszystkim amatorom kukurydzy polecam odm. Gama F1 (bardzo wczesna). I to w zasadzie... tyle.
********************************************************************************************
[26.04] 21:43 Werter
Zaryzykowałem i wysadziłem do gruntu wyrośniętą kukurydzę. W razie, gdy "wyskoczy" majowy przymrozek, co najwyżej będę się martwił jak ją zabezpieczyć. Zakładam, że okrycie włókniną wystarczy.
********************************************************************************************
[05.05] 16:38 Onaela
Zamiast fasolki wysieję zaraz do doniczek cukinię,dynię,dynie bezłupinową(ale wynalazek!)melona i Arbuza o żółtym miązszu.A prawda,jeszcze kukurydzę cukrową podhoduję w doniczkach.!
********************************************************************************************
[12.07] 11:46 Onaela
Moja kukurydza cukrowa ładnie rośnie i juz wypusciła paki kwiatowe przecudnej urody.Mam tą odmianę,którą polecałes kiedyś na forum(zapomniałam jak sie nazywa )Potrzebuje mnóstwo wody,ale dbam o nią jak o pomidorki.Widzę,ze z jednego nasiona wyrósł jeden gruby pęd i po bokach dwa mniejsze.Czy ja nie powinnam usunac tych mniejszych pędów?
********************************************************************************************
[12.07] 13:17 Werter
Wracając do naszych spraw.
Ta odmiana kukurydzy to Gama F1. Siałaś ją Onaelu wprost do gruntu czy z rozsady? Chyba z rozsady, bo to nie możliwe, by siana do gruntu już Ci kwitła. Jeśli chodzi o pędy, to nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Po prostu zostawiam je i tyle

Przy okazji kukurydzy ciekawostka.
Pisałem wiosną, że (by maksymalnie rozłożyć plonowanie w czasie) część nasion wysiewam do doniczek, a następnie otrzymaną rozsadę wysadzam do tunelu i do gruntu. Pozostałe nasiona sieję wprost do gruntu. Obecnie mogę stwierdzić, że różnica w terminie dojrzewania kukurydzy z rozsady, pomiędzy tą z tunelu a tą z gruntu wynosi... kilka dni (ta z tunelu właśnie dojrzała). Na pewno wpływ miały obecne upały na dworze, tak nietypowe dla naszego klimatu. Z drugiej strony, w tunelu porosły kolby o wielkości ok. 2-krotnie większej niż w gruncie (gdzie ja znajdę tak wielki rondel by je ugotować), a same rośliny przekroczyły wysokość 3 m (zawijają się pod dachem). Kukurydza siana wprost do gruntu ma jeszcze same liście i na jej owocowanie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
********************************************************************************************
[13.07] 00:09 Onaela
Werterze-podobnie jak Ty,częsc nasion kukurydzy wysiałam wczesniej do doniczek i własnie te mają juz pąki-to chyba jeszcze nie kwiaty-takie piękne zwisajace warkocze Większa częsc wysiałam wprost do gruntu-u niej jeszcze nie widzę paków,choć jest niewiele mniejsza. Zazdroszcze Ci tej kukurydzy w tunelu-trzymetrowe rosliny-to musi byc egzotyczny widok Skoro jestesmy przy kukurydzy,mam jeszcze jedno pytanie-Czy nasiona do wysiewu na następny rok zbierasz z własnej uprawy,czy kupujesz w sklepie?
********************************************************************************************
[13.07] 00:27 Werter
Kukurydza nosi nazwę Gama F1, więc jak sama nazwa wskazuje jest to mieszaniec pierwszego pokolenia którego nasiona nie powtórzą już cech rośliny matecznej Nasiona więc kupuję nowe co roku.
Dziś już późno, jutro więc wstawię zdjęcie, jak to Onaelu określiłaś, "egzotycznego widoku trzymetrowej kukurydzy" (właściwie to tylko jej kolby)
********************************************************************************************
[07.09] 12:07 Onaela
Eduardo-ja w tym roku po raz pierwszy sadziłam kukurydzę cukrową.Po deszczach jeszcze mam jej trochę,wiec nie dajemy rady przejesc w kolbach.Aby sie nie zmarnowała,to całe kolby krótko gotuje,a potem zamrazam w całosci.W takiej formie cały rok mozna ja kupic w supermarkecie.Jak robiłam sos słodko-kwaśny,to zamiast dodac kukurydzę z puszki -ugotowałam swoją i wyłuskana dałam do gara!Wazne jest,zeby w czasie gotowania nie solic wody!(Werter-dzieki,to Twoja rada)Wówczas będzie miekka.Myśle,ze spokojnie moznaby ugotowana kukurydzę wyłuskac i zapasteryzowac w osolonej wodzie,ale ja nie mam az takich ilosci,zeby eksperymentowac w tym kierunku.
********************************************************************************************
[07.09] 14:51 Eduarda
Onaela dzieki za informacje o kukurydzy. Szczególnie o zakazie solenia.A te kolby to jak spożywacie - na surowo? Słyszałam, że na maśle jakoś to się smaży. Może ktoś podpowie jeszcze co robić z kolbami kukurydzy lub z łuskaną kukurydzą?
********************************************************************************************
[07.09] 16:05 Onaela
Eduardo=kukurydzę gotuje ok 0,5 godz w nieosolonej wodzie,a potem gorąca solę i odrobinę smaruje masełkiem-pycha! mozna tez taka podgotowaną upiec na grilu.Pamiętaj,zeby zrywac ją póki jest w fazie" dojrzalosci mlecznej"! kiedy ziarna stwardnieją,nawet długie gotowanie nie pomoze
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości