Hiacynt

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Hiacynt

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 2:18 pm

Hiacynt
[14.01] 09:32 Cebulkaa
Polecam skusic się na sprzedawane już w supermarketach pędzone w doniczkach żonkile! (poprawnie raczej narcyzy/e) Z reguły są to śliczne Narcyzy cyclamineus 'Tete-a-Tete', najpiękniejsze narcyze miniaturowe. Osoby które kupią lub dostaną pędzonego hiacynta też niech się nie dają namówic, że to się wyrzuca! Trochę ponawozic po przekwitnięciu, jak liście zaschną przechowac do jesieni, wsadzic do ziemi. Nie zakwitnie tej wiosny, ale już następnej pokaże co potrafi
********************************************************************************************
[04.03] 11:09 Mikros
Będąc na działce 18.02. /celem odświeżenia malowania drzewek/ moje zdumienie było duże gdy zobaczyłam swoje hiacynty wielkości 5 cm Zapomniałam je trochę okryć bo te wahania temperaturowe mogą na nie źle wpłynąć, postaram się zrobić to dzisiaj, może nie będzie za późno.
********************************************************************************************
[04.03] 12:37 Cebulkaa
Mikros, moje hiacynty (są posadzone przed południowym murkiem) w zeszłym roku pojawiły się już w styczniu! I przeżyły zimę z widocznymi pąkami kwiatowymi, tak, że się nie martw, Twoje też powinny sobie dac radę. Zaglądnęłam do nich teraz, ale narazie zupełna cisza, śnieg ledwo się stopił.
********************************************************************************************
[27.03] 20:09 Mikros
Dzisiaj spokojnie mogłam zrobić obchód ogrodu, hiacynty wyraźnie podrosły, już widać pąki kwiatowe.
********************************************************************************************
[28.04] 11:42 Wiotka
Wszystkie moje tulipany rozkwitły. BYłoby pięknie gdyby... Mąz popryskł chwasty randaupem i opary powiały do hiacyntów. Niestety wszystkie padły. Mąż ma teraz za swoje ale roślinek mi zal.
********************************************************************************************
[22.08] 10:43 cicho_borowska
. Ponieważ jest teraz czas sadzenia niektórych cebul podaje dwa z nich. Będą to cytaty z książki:
"Kąpiel dla cebulek.
Ochronisz cebule przed szkodnikami, przyżądzając im miłą i ciepłą kąpiel przed wysadzeniem do gruntu. Oto czego potrzebujesz:
2 łyżeczki szamponu dla dzieci
1 Łyżeczka antyseptycznego płynu do płukania ust
1/4 łyżeczki herbaty rozpuszczalnej w granulkach
8 litrów ciepłej wody
Wymieszaj wszystkie składniki w wiadrze i ostrożnie umieść cebule w roztworze. Zamieszaj delikatnie, następnie wyjmuj cebule po jednej i
sadź do ziemi. Kiedy skończysz nie wylewaj dziecka z kąpielą- drzewa, krzewy i rośliny zimozielone uwielbiają ten smakowity napój, dlatego nie pozwól, by się zmarnował."

Kolejny przepis
"Śniadanie cebul.
5 kg kompostu
2 i 1/2 kg mączki kostnej
1 kg mączki z krwi
1/2 kg siarczanu magnezowego /soli gorzkiej/

Wymieszaj wszystkie składniki w taczce. Zanim posadzisz cebule, przekop każde 10 m kwadratowych podłoża odżywczym cebulowym śniadaniem. Niezapomnij też o samych cebulach- zanim umieścisz je w dołku wsyp na jego dno ziemię wymieszaną z garścią kompostu i łyżeczką mąki kostnej."

I jeszcze jedna mniej krwawa rada:
"Przydatny popiół. Jeśli masz w domu kominek i zastanawiasz się, co zrobić z popiołem, wypróbuj: do podłoża, w którym będziesz sadził cebulki, wsyp popiół. Na około 10m kwadratowych dodaj około 7 kg popiołu. Popiół jest znakomitym źródłem potasu, który pozwoli roślinom cebulowym wykształcić dorodne, silne łodygi, niewymagające palikowania."

Zaznaczam rady nie są sprawdzone w praktyce przez nikogo.
********************************************************************************************
[06.11] 12:44 koliberek
Czy hiacynty sadzi się jesienią ? Cały czas myslałam, ze tak, ale wczoraj bratowa posiała mi ziarno niepewności
********************************************************************************************
[06.11] 13:23 Mikros
Koliberku – najlepszym terminem sadzenia hiacyntów do gruntu jest połowa września. Cebule ukorzeniają się najszybciej w temp 11 – 13 ° C, dlatego opóźnione sadzenie może spowodować przemarzanie roślin w czasie zimy.
********************************************************************************************
[06.11] 13:27 Cebulkaa
Tak, hiacynty oczywiście sadzi sie jesienią, zarówno w ogrodzie jak i w donicach do pędzenia. Jest jeszcze cebulica hiszpańska, która wygląda trochę jak 'wyciągnięty' hiacynt i jedna z jej nazw łacińskich brzmi Hyazinthoides, więc teoretycznie z nią można coś pomylic, ale cebulicę też sadzi się jesienią (z tym że potem już jej się nie wykopuje jak hiacyntów)
********************************************************************************************
[06.11] 13:36 koliberek
Co do hacyntów zaryzykuje teraz moze się uda ...
********************************************************************************************
[06.11] 14:09 Mikros
Koliberku - na pewno się uda, sadząc teraz okryj je lekko.
********************************************************************************************
[15.02] 16:12 elka14
Leje, pada... deszcz oczywiście. Kwitną ciemierniki białe, ogromne ilości przebiśniegów, ranniki, żółty łepek jednego krokusa (inne już wychodzą), zagubiony nagietek... Hiacynty i tulipany wystawiają główki.
********************************************************************************** **********
[15.02] 17:37 Cebulkaa
U mnie hiacynty też już wskazują na głęboki marzec. A pamiętacie jak to w zeszłym roku było? Okropieństwo!
*******************************************************************************************
[09.03] 10:18 Albera
W tym roku mam zamiar też posadzić do doniczek hiacynty. Nie będę bawić się w żadne przyśpieszanie, niech sobie żyją na działce do czasu, aż nabiorą chęci na kwitnienie. Po co mam ścinać kwiatki, jak mogę mieć dłużej w doniczkach? Chyba też warto pokusić się o kompozycję: przebiśniegi z krokusami, z cebulicą,z wczesnymi hiacyntami. Należy sadzić to wszystko gęsto, nie przejmując się żadnymi odległościami, tak jak to widać robią w tych sprzedawanych w marketach.
*******************************************************************************************
15.04] 21:31 Cebulkaa
Czy ktoś może wie - jeśli cebulki roślin ozdobnych wypuszczają takie dłuugie białe dziwne grube korzenie to to jest jakaś choroba czy wirus? Widziałam takie 'cuś' już kiedyś u hiacyntów (nie przeszkadzało im to rok później rosnąć i kwitnąć całkiem normalnie) a teraz zauważyłam u śnieżników, którym trochę cebulki z ziemi wystaja bo osiadła.
********************************************************************************************
[18.09] 21:18 Onaela
Zaczyna sie pora sadzenia cebul kwiatów wiosennych.Przypominam,ze warto zaprawiac przed posadzeniem cebulki preparatem grzybobójczym
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości