Dyptam jesionolistny

drzewa, krzewy, kwiaty, warzywa...

Dyptam jesionolistny

Postautor: Cebulka » pn sty 24, 2011 2:31 pm

Dyptam jesionolistny
[23.05] 12:33 mała ogrodniczka
Moja następna prośba..., kochani powiedzcie jak wychodować z nasion krzew Mojżesza, mam dostęp do nasion, próbowałam w doniczkacha ale nic nie wzeszło.
********************************************************************************************
[23.05] 13:03 Werter
Gorejący Krzew Mojżesza (Dyptam Jesionolistny) można otrzymać z nasion tylko pod warunkiem wcześniejszej ich stratyfikacji. Poniżej przepisuję fragment ze strony nr 12 niniejszego topicku:
[22.06] 09:28 Werter - "Byliny kiełkujące po stratyfikacji. Liczba dni kiełkowania w 12 C:
Gożdzik siny ......................................10
Dyptam jesionolistny ...................2-3 miesiące
Ciemiernik biały ..................................10
O domowym sposobie przeprowadzania stratyfikacji nasion też gdzieś pisaliśmy. Poszukać go Mała Ogrodniczko ? Jak dalej postępować, to zapewne wiesz. Normalnie Pierwsze kiełki z nasion mogą pojawiać Ci się nawet w lodówce.
********************************************************************************************
[23.05] 13:07 Werter
UPS... rozpędziłem się Ostatnie zdanie nie dotyczy Dyptamu.
********************************************************************************************
[23.05] 13:18 mała ogrodniczka
tak czytałam, że nasionka, trzyma się w piasku w lodówce np. przez określoną liczbę dni..., tylko jaką?. Teraz już wiem. Chociaż niektóre z tych roślinek, które tu przytoczyłeś wysiewałam wprost do gruntu i...wykiełkowały. Fakt siałam je jak temp. powietrza była jeszcze dosyć niska (wczesną wiosną) i wiem, że długo czekałam aż wzejdą, ale wzeszły. Były to dzwonki (dwuletnie), no i orlik (którego uwielbiam)
********************************************************************************************
[23.05] 23:07 Cebulkaa
I napisz jak Ci poszło z dyptamem - ostatnio bardzo mnie zainteresował, chociaż znalazłam sprzeczne troche informacje, czy on pachnie czy nie? I zdaje się że jest drażniący dotykowo, mając dzieci/zwierzęta lepiej go nie sadzic Ale nie wiem na pewno, bo w jednych miejscach o tym piszą, w innych nie. Pewnie Ty wiesz już lepiej jak już się zabierasz do siania go - to napisz
********************************************************************************************
[24.05] 06:44 Werter
Nim przejdę do bierzących spraw, pozwólcie, że wyczerpię temat Dyptamu. Mała Ogrodniczko Źle się wczoraj wyraziłem na Forum i opatrznie mnie zrozumiałaś. Wczorajsza tabelka podawała nie czas stratyfikacji, ale okres trwania wschodów po jej zakończeniu. Zacznijmy od początku:
Nasiona zbieramy dojrzałe, ale przed pękaniem torebek i wysiewamy od razu (VII-VIII) na rozsadniku lub w pojemnikach. Koniecznie wymagają stratyfikacji. Stratyfikacja polega na zmieszaniu nasion z wilgotnym piaskiem lub rozdrobnionym torfem i przechowywanie w temperaturze ok. +4st.C, koniecznie z dostępem tlenu. Warunki takie doskonale zapewwnia... domowa lodówka
Nasiona wysiane zaraz po zbiorze w rozsadniku przejdą stratyfikację w ziemi, w sposób naturalny (zimą).
Z nasionami w pojemnikach możemy postąpić na dwa sposoby:
- pierwszy to zadołowanie pojemników w ziemi na okres zimy,
- drugi to stratyfikacja "sterowana".
Długości trwania tej ostatniej nigdzie nie znalazłem, więc podaję czas i temperaturę dla Kaliny, Trzmieliny, Róży, Bzu czarnego. Winna więc ona wynieść +20st.C przez pierwsze 12 tygodni, a następnie +4st.C przez kolejne 14 tygodni. Po zakończonej "sztucznej" stratyfikacji nasiona trzymamy w temp. ok. 12st.C, gdzie kiełkują po 2-3 miesiącach. Siewki Dyptamu rosną bardzo wolno.
Wiem Mała Ogrodniczko, że to strasznie brzmi - "stratyfikacja sterowana" i na dodatek, te wszystkie (zmienne) temperatury, ale uwierz mi - to naprawdę przydaje się praktycznie. Można bowiem dzięki temu przyśpieszyć wschody i roślinki wysadzać w szklarni, wydłużając im w ten sposób okres wegetacji (tak uzyskałem w ciągu 1 roku silne podkładki do szczepienia jabłoni z nasion Antonówki). Dla wszystkich, którzy nie chcą się w to "bawić", ewentualnie mają pełną lodówkę, pozostaje siew na rozsadnik (chyba najprostszy sposób).Hej
********************************************************************************************
[24.05] 06:51 Werter
Dodam jeszcze wyraźnie.
Nasiona wysiane na rozsadniku w VII-VIII, wykiełkują dopiero na wiosnę następnego roku.
********************************************************************************************
[24.05] 07:11 koliberek
Czy Twój ostatni post oznacza, ze jesli na paczce z nasinami pisało wysiewać na rozsadnik- to będę miałą kawiatki z tego dopiero za rok??? Jesli spadłęs - to sorki masz za to
********************************************************************************************
[24.05] 07:34 farmerka63
Dyptam jesionolistny, czyli Gorejący krzak Mojżesza to chyba jedyny przedstawiciel rodziny rutowtych rosnący w Polsce... Ponoć olejki teryczne w upalne dni moga się zapalić... ale to chyba w krajach arabskich mozliwe... Podziwiam za chęć rozmnożenia z nasion... Widziałam ofert odmiany o kwitach białych i różowych - ogrodnicy rozmnażają dyptam wegetatywnie. Przy wejściu do poznańskiego zoo jest taka duuuża rabata z samych dyptamów - piękny widok!
********************************************************************************************
[24.05] 08:24 Werter
Koliberku Załamię Cię jeszcze bardziej. Dyptam otrzymany z nasion zakwitnie Ci podobno dopiero po ok. 3 latach. Otrzymany wegetatywnie (o czym pisze Farmerka) może zakwitnąć w tym samym roku (to już zależy od wielkości i wigoru karpy). Nie ma w tym nic dziwnego. To jest tak jak z Dereniem jadalnym. Roślina otrzymana z nasion zaowocuje po 6-7 latach, a szczepiona po 2-3 latach. Inny przykład: cytryna otrzymaną z pestki zaowocuje po kilku, kilkunastu latach, cytryna otrzymana z ukorzenionego pędu starej rośliny zaowocuje niezwłocznie.
********************************************************************************************
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Wróć do Encyklopedia gatunków

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości