Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Ta miła i ta mniej miła, czyli od norników i saren do motyli i ptaków przez krety i kuny

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: amita » pt sie 09, 2013 10:03 pm

A podobno swoich szerszenie nie gryzą? [skrob] tylko trudno sprawdzać na dzieciach.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: tomicron » pn wrz 16, 2013 10:26 pm

Jak mnie te osy wkurzają to sobie nawet nie wyobrażacie [zly]
Szerszenie sa takie fajne, kolorowe - latają w pojedynkę i wielkiej szkody nie robią, a te głupie osiska całym rojem obżerają winogrona - szczególnie te co popękały po ostatnich deszczach [wnerw]
Jak tych niechcianych biesiadników się pozbyć (gniazda u siebie nie mam) ?
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: Cebulka » pn wrz 16, 2013 11:13 pm

Gęsta siatka lub firanki wokół gron? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: tomicron » wt wrz 17, 2013 9:14 am

Cebulka pisze:Gęsta siatka lub firanki wokół gron? [skrob]

Znam ten sposób z winogrona.org , ale ile to zabawy :/ W zeszłym roku jak było tylko kilka okazałych gron to można się było jeszcze pobawić...
Postawiłem pułapki ze słodkim wabikiem, ale to żadna konkurencja dla dojrzewających jagód.
Chyba będę musiał się pogodzić z tym, że trzeba się z osowatymi podzielić [bezradny]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: zomarel » czw lip 19, 2018 8:18 pm

Gniazdo szerszeni ,zbudowane w ganku altany u mojej Ewy [wnerw] Obrazek ,a tak wyglądało po otruciu szerszeni przez specjalistę Obrazek
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: zomarel » czw lip 19, 2018 8:25 pm

Wiecie,że szerszenie zabijają trzmiele?Jak zobaczyłam to na własne oczy to los szerszeni był przesądzony [wnerw] Obrazek
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: Cebulka » śr lip 25, 2018 10:34 pm

O rany... Ale dlaczego [szok] Polują na nie, zjadają? Czym się żywią szerszenie? [mysli]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: amita » pt lip 27, 2018 7:19 am

Owadami, owocami, sokami.
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: Emmi » śr sie 01, 2018 7:59 am

Zbudowaliśmy zadaszenie w altanie i nim tylko zdołałam pomysleć - ciekawe kto pierwszy wprowadzi się pod niego, to dojrzałam jak osy zaczęły budować swój domek. Budowę rozwaliłam w zarodku jej tworzenia, zrozumiały. Ale pokażę wam domek jaki zbudowały w zeszłym roku, w rogu wiaty na autko syna i muszę powiedzieć, że nie sprawiały żadnego problemu, były tak grzeczne i ciche jakby ich w ogóle nie było. Odkryliśmy ich domek zupełnie przypadkowo tak to byśmy w ogóle nie wiedzieli, że dość często chodzimy koło niego. Jesienią coś/ktoś rozwalił go a może sam odpadł? Tego już nie wiemy. W każdym razie był to domek jakiegoś mniejszego gatunku os. Takie jakieś miniaturki klasycznej osy. Jeszcze żadne z nas nie stało się pasjonatami owadów więc nie powiem dokładnie o nich. :)
Załączniki
APDC7485.JPG
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: Emmi » wt gru 11, 2018 6:26 pm

Szerszeń azjatycki wystarczy jedna para albo zapłodniona królowa aby zaczęły się niebawem problemy. Nie wiem czy w tym artykule jest informacja, że są już zauważalne w Niemczech. Te szerszenie są bardzo groźne, raz że dla pszczół to również dla ludzi, bardzo agresywne. Oglądałam program, w którym ludzie po prostu przechodzili obok ich gniazd, nie wiedząc o tym i one ich atakowały. A trzeba pamiętać, że ubijając jednego szerszenia dowolnego gatunku ściąga się kolejne, bo one siebie wzywają. Wiele jest artykułów na ich temat, podałam ten dość lekko podchodzący to owada, przecząc zupełnie temu co oglądałam, ale chodzi mi o bardzo dobre zdjęcia. Chciałabym aby autor artykułu miał rację :)
https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/ ... szanghaju/
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: Cebulka » sob gru 15, 2018 11:03 pm

Dzięki Emmi z zainteresowaniem przeczytałam artykuł, wydaje się że gość wie co pisze. I w dodatku fajnym lekkim tonem ((najlepszy fragment jest o tym że pszczoły nie siedziały z założonymi odnóżami [rotfl] ) Jak widać strach ma wielkie oczy, a ten zawleczony szerszeń nie jest wiele groźniejszy od rodzimego ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: Emmi » pt lut 14, 2020 2:32 pm

Pomijając stronę techniczną naszej altany i nasze przemyślenia co do jej dachu to chciałam podzielić się przypadkowym sposobem na nie posiadanie owadów tam gdzie nie chcemy. Dach altany mamy z dwóch materiałów, czarnej papy i czegoś tam przezroczystego i to przezroczyste jest dużo lepsze niż to pierwsze. W każdym razie zalegająca deszczówka wypaczyła nam koniec papy. Mięliśmy już to usuwać skracając po prostu długość dachu ale dowiedziałam się, w programie ogrodniczym, że ludzie specjalnie wieszają różne podłużne rzeczy aby imitowały gniazdo szerszeni. Tak jak pierwszego roku zaczęły wprowadzać nam się osy, tak po zrobieniu się tej wypukłości, którą przedziurawiłam aby woda płynnie spływała, nie mamy żadnych owadów ani szerszeni. Ta wypukłość kojarzy im się z gniazdem szerszeni.
Załączniki
100_0227.JPG
widok ogólny
100_0226.JPG
z bliska
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Gniazdo os i szerszeni (z zagadek)

Postautor: Cebulka » wt lut 18, 2020 10:23 am

To bardzo ciekawa informacja i obserwacja :D
Daj proszę znać po sezonie 2020 czy to rzeczywiście dalej działa :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Poprzednia

Wróć do Fauna naszych ogrodów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron