Pszczółki

Ta miła i ta mniej miła, czyli od norników i saren do motyli i ptaków przez krety i kuny

Postautor: gaja » pn paź 08, 2007 8:45 pm

Cebulko mnie ca³y czas co¶ zaskakuje ,ja pierzgê wygrzebujê wyka³aczk± z komórki i zjadam ,nie jest to smaczne ale na pewno zdrowe .Jeszcze jest mleczko pszczele ,które wed³ug starych pszczelarzy dzia³a lepiej od wiagry , [lol] [lol] [lol]
gaja
 

Postautor: Onaela » pn paź 08, 2007 9:38 pm

gaja pisze:.Jeszcze jest mleczko pszczele ,które według starych pszczelarzy działa lepiej od wiagry , [lol] [lol] [lol]


a według Ciebie Gajo [?] ;) [lol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: gaja » pn paź 08, 2007 10:10 pm

pan ,który nam sprzedawa³ pasieke mia³ oko³o 70 lat i powiedzia³ mojemu mê¿owi w tajemnicy ¿e po mleczku ''figluje z ¿on±'' ;) [lol] .M±¿ jad³ mleczko kiedy¶ i powiedzia³ ,¿e to prawda ,¿e ma takie dzia³anie,ale to mleczko jest w smaku okropne i dlatego on ju¿ mleczka nie je ,ja jem ale bardziej dla zdrowia ,mo¿e to dzia³a tylko na mê¿czyzn [lol] [lol] [lol]
gaja
 

Postautor: koliberek » wt paź 16, 2007 6:29 am

o kurcze, super temat Gajo ;) Mówicie mleczko....a mozna to gdzies kupic czy trzeba miec ul???
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Onaela » wt paź 16, 2007 10:58 am

[lol] [lol] [lol]
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: gaja » wt paź 16, 2007 4:27 pm

Koliberku mo¿na kupiæ jako pastylki i chyba nazywaj± siê mleczko pszczele ,a w Niemczech widzia³am pod nazw± royal geele ,nie jestem pewna czy dobrze napisa³am jak sprawdzê to poprawiê . mo¿na te¿ kupiæ suszony py³ek ,który jest bardzo zdrowy ,polecany na przyk³ad przy diecie wegetariañskiej ,albo dla starszych osób
:D :D :D
gaja
 

Postautor: gaja » wt paź 16, 2007 4:30 pm

A o co chodzi z tym mleczkiem ;) to napisze mój ma¿ ,w pi±tek wraca [lol]
gaja
 

Postautor: Gaj » wt paź 23, 2007 7:53 pm

Witam wszystkich serdecznie.Na pocz±tek ma³e sprostowanie.Py³kiem zakiszonym czyli tzw. pierzg± pszczo³y ¿ywi± siê i karmi± larwy przez ca³y rok,a jesieni± uzupe³niaj± zapasy py³kowe, poniewa¿ ilo¶æ py³ku na wiosnê determinuje si³ê i zdrowie rodziny pszczelej na ca³y nadchodz±cy sezon.Pro¶ciej chodzi o to ¿eby pszczo³y mia³y jak najwiêcej py³ku zgromadzonego w plastrach (pierzga) na zimê.
A co do mleczka, noooo to dzia³a i to jak ;) Sam sprawdza³em,tylko smak jest nieporównywalny do niczego, po prostu nie ma dla mnie nic bardziej wstrêtnego w smaku od mleczka pszczelego,za to w³a¶ciwo¶ci naprawdê zadziwiaj±ce ;) [lol] [lol]
Podam krótki opis jak dzia³a ono na pszczo³y.Np.larwy pszczó³ robotnic i larwa matki pochodz± z tego samego jajeczka.Z tym ¿e larwy pszczó³ po 3 dniu s± karmione miodem i py³kiem a larwa matki do koñca jest karmiona tylko mleczkiem (do 3 dnia wszystkie larwy s± karmione mleczkiem), a wielko¶æ matki znacznie siê ró¿ni od robotnic (jest od nich wiêksza o oko³o 50 %).Poza tym w czasie sezonu kiedy matka sk³ada jaja, pszczo³y karmicielki (¶wita) karmi± matkê tylko mleczkiem poniewa¿ ciê¿ar sk³adanych dziennie jaj jest taki sam jak ciê¿ar matki.Wiêc jak widaæ jest to bardzo energetyczny pokarm.
A pozyskaæ mleczko jest naj³atwiej na wiosnê kiedy pszczo³y siê roj±.Bierze siê je z mateczników,czyli kokonów w których rozwijaj± siê matki.Larwy matek dos³ownie p³ywaj± w mleczku.Wiadomo ¿e ¶wie¿e mleczko jest najlepsze, ale s± te¿ tabletki z mleczka liofilizowanego,czyli zamra¿anego i suszonego i mo¿na je kupiæ w aptekach pod nazw± bodaj¿e APIVIT.
Gaj
 

Postautor: Onaela » wt paź 23, 2007 8:37 pm

Widzisz Koliberku-nie musisz kupowac ula ;) .Zupełnie jak z krową i mlekiem [lol] [lol] [lol]

Opowiadaj Gaju,opowiadaj........arcyciekawe są te zwyczaje pszczół :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Gaj » wt paź 23, 2007 9:19 pm

To s± nasze ule

[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=17281a70287a65b0][img:fc24db7c4d]http://images34.fotosik.pl/15/17281a70287a65b0m.jpg[/img:fc24db7c4d][/URL]
Gaj
 

Postautor: Gaj » wt paź 23, 2007 9:28 pm

A tu przegl±dam rodziny
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9d85450359ae4fb0][img:696276aca5]http://images31.fotosik.pl/15/9d85450359ae4fb0m.jpg[/img:696276aca5][/URL]
Gaj
 

Postautor: Gaj » wt paź 23, 2007 10:35 pm

No i miodek!
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=42f48b92c58496fe][img:6ae188cf4e]http://images34.fotosik.pl/15/42f48b92c58496fem.jpg[/img:6ae188cf4e][/URL]
Gaj
 

Postautor: Onaela » śr paź 24, 2007 7:46 pm

mniam :)
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Postautor: Baś_22 » śr paź 24, 2007 8:32 pm

No poprostu poezja :) :) :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Sz_elka » czw paź 25, 2007 6:38 pm

Wyciągnęłam rękę....ale nie dało się podebrać słoiczka z półki,choć był....tuż,tuż......szkoda :(
Uwielbiam miodek! 8)
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Sz_elka » pt lut 26, 2010 10:06 pm

Szkoda, że "umarł" nam ten wspaniały temat! :(
Gdzieś zapodział się Gaj i jego Gaja! :?
Warto byłoby reaktywować go - czy jest wśród nas ktoś, kto podjąłby się tego zadania?
8)
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: belva » ndz lut 28, 2010 4:41 pm

No wlasnie.. Gdzie Gaj?? Moze jest do niego jakis numer telefonu???
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Emmi » śr mar 31, 2010 1:24 pm

Nie jestem pewna czy to na temat wątku o ulach itd, ale po tego rocznych obserwacjach, jak głośno i brzęcząco było na rabatce z krokusami, chciałam wszystkich zachcić do posadzenia tych kwiatów.
W moich majbliższych okolicach liczonych na km, to chyba tylko u mnie jest malutkie poletko krokusów i chyba dlatego tak tłoczno . Głodomorki po zimie szukają jedzenia.
Sama postanowiłam, że posadzę w tym roku więcej krokusów. One przynajmniej się u mnie przyjmują ;)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Tadek » pt cze 04, 2010 5:55 pm

A oto ule z ogrodu botanicznego we Wrocławiu. :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zdjęcia autorstwa mojej kochanej córki. :)
Zapraszam do mojej winnicy
http://gorskawinnica.blogspot.com
Awatar użytkownika
Tadek
Weterani
 
Posty: 382
Rejestracja: sob mar 21, 2009 11:43 am

Postautor: Baś_22 » pt cze 04, 2010 8:53 pm

Patrz Tadziu jakie piękne ule są w ogrodzie botanicznym we Wrocławiu [shock] dobrze, że pokazałeś zdjęcia, to będę się musiała wybrać na wycieczkę do ogrodu, aby na własne oczy to zobaczyć [haha]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: amita » pt cze 04, 2010 8:54 pm

Cudze chwalicie...:D
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Nina » ndz lip 04, 2010 8:52 pm

A swego nie znacie i tak blisko macie :D
Awatar użytkownika
Nina
Weterani
 
Posty: 785
Rejestracja: sob sty 27, 2007 6:03 pm

Re: Pszczółki

Postautor: zomarel » wt mar 12, 2013 9:29 pm

Dziś na szybko - pilna wiadomość.

Czy wiesz coś o problemie ginących pszczół?
W dniach 14-15 marca Komisja Europejska ma podjąć
ważne decyzje w sprawie wycofania pestycydów,
podejrzanych o uśmiercanie pszczół.

Jakie będzie miało to konsekwencje dla rolnictwa,
ogrodów działkowych, nas samych i co możemy
w tej sytuacji zrobić? O tym dziś na naszym blogu:

http://poradnikogrodniczy.pl/lista/link ... 313/c2a264

Zosia, mamy nadzieję, że nie przejdziesz koło tej sprawy obojętnie.
Poznaj zagrożenia jakie nas czekają i dowiedz się, co możesz zrobić
jako posiadacz ogrodu przydomowego lub działkowego:

http://poradnikogrodniczy.pl/lista/link ... 313/33c670


We wpisie podajemy też bardzo ważny przykład. Gorąco popieramy
ochronę pszczół. Ale nie może się to odbywać kosztem ludzi!
Poznaj nowoczesny preparat ochrony roślin, bezpieczny dla pszczół
ale za to bardzo toksyczny dla ludzi! O tym nikt nie mówi!!!
Oto przemilczana prawda:
http://poradnikogrodniczy.pl/lista/link ... 313/371e43


I nasza prośba - jeżeli możesz, prześlij tę informację dalej,
swoim znajomym ogrodnikom!

Pozdrawiamy!
Redakcja PoradnikOgrodniczy.pl
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Pszczółki

Postautor: Cebulka » wt mar 12, 2013 9:50 pm

Ciężka sprawa z tymi pszczołami :(
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Pszczółki

Postautor: tomicron » wt mar 12, 2013 11:31 pm

Czytałem - znowu Unia chce jakieś dziecko z kąpielą wylać... nie wiemy co, nie wiemy jak, ale profilaktycznie coś skasujemy, a może zadziała ? Nic tam, jakoś te 2 lata sie przetrwa na dostępnych jeszcze środkach, których opakowanie starcza na 2-3 sezony w małym ogrodzie 8)
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Pszczółki

Postautor: Cebulka » wt mar 12, 2013 11:33 pm

Przeczytałam ten artykuł, ale nie znalazłam nigdzie - czy są nazwy które konkretnie środki maja byc zakazane? [skrob]
(Żeby sobie na zapas kupić w razie czego ;> )
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Pszczółki

Postautor: tomicron » wt mar 12, 2013 11:38 pm

Środki zawierające: tiametoksam, chlotianidynę oraz imidachlopryd, np. Mospilan, Provado, Confidor, Actara, Apacz, ...
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Pszczółki

Postautor: Cebulka » wt mar 12, 2013 11:49 pm

Czyli to co właśnie Fil poleciłeś na porzeczki? :(
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Pszczółki

Postautor: tomicron » wt mar 12, 2013 11:57 pm

Na to wychodzi, że niedługo może ich zabraknąć w sklepach [rol]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Pszczółki

Postautor: Emmi » śr mar 13, 2013 8:20 am

zomarel pisze:Dziś na szybko - pilna wiadomość.

Czy wiesz coś o problemie ginących pszczół?


Oj tak :( i my to tutaj odzczuliśmy... ubiegłej wiosny jakoś niepokojąco cicho było... zero brzęczenia, nie mylić z bzyczeniem... ale pominę nazwisko przyczyniła się swoimi mądrościami do rozpylenia nad stolicą trudki na komary i meszki [shock] W zastraszającym tempie ginie w Polsce populacja pszczół... :(
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Pszczółki

Postautor: tereklo » śr mar 13, 2013 10:53 am

Emmi pisze: W zastraszającym tempie ginie w Polsce populacja pszczół... :(


Nie tylko w Polsce, niestety.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Pszczółki

Postautor: tomicron » śr mar 13, 2013 4:11 pm

W okolicy mojej działki, odpukać, jeszcze nie ma problemu z pszczołowatymi chociaż chyba ostatni pszczelarz kilka lat temu przeniósł się do niebiańskiej pasieki... są jednak trzmiele, jakieś murarki może i pszczoła miodna się zdarzy... Może to być związane z prawie zupełnym brakiem obszarów rolnych w sąsiedztwie... A ci działkowcy, którzy używają chemii zwykle przestrzegają podst. zasad czyli insektycydy wieczorem po oblocie pszczoły miodnej i przy słabym wietrze.
Emmi - środek stosowany do trucia meszków i komarów jest toksyczny dla pszczół więc magistrat powinien organizować opylanie wieczorem. U nas po powodzi gdyby nie spryskano nadwiślańskich błoń to by nas chyba wpierdzieliły bez popitki ci krwiopijcy [lol]

Są i takie obszary rolne gdzie określenie 'monokultura' posunięte jest do granic absurdu - tam nie tylko nie ma pszczół, ale właściwie nie ma żadnego innego życia poza uprawianym gatunkiem [zly] ...Ale to głównie w zachodniej Europie i Ameryce Płn.
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Fauna naszych ogrodów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości