Warto wiedzieć!

Wszelkie inne NIEOGRODNICZE różności - dom, hobby, święta...

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » śr cze 12, 2013 1:01 pm

Ważne dla tych co mają konto na FB

Na FB pojawiają się oświadczenia dotyczące polityki prywatności na FB. Poniżej kopie wpisów moich znajomych - proszę uważać, żeby nie popełnić plagiatu :)

"W odpowiedzi na nową politykę FB informuję, że wszystkie moje dane personalne, ilustracje, rysunki, artykuły, komiksy, obrazki, fotografie, filmy itd. są obiektami moich praw autorskich (zgodnie z Konwencją Berneńską).
W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich w każdym konkretnym przypadku wymagana jest moja pisemna zgoda!
FB jest teraz firmą publiczną. Dlatego też wszystkim użytkownikom tego portalu społecznościowego zaleca się umieszczenie na swoich stronach podobnych «powiadomień o prywatności», inaczej (jeżeli powiadomienie nie było opublikowane na stronie chociaż 1 raz), automatycznie pozwala się na dowolne wykorzystanie danych z waszej strony, waszych zdjęć i informacji, opublikowanych w wiadomościach na profilu waszej strony.
Każdy, kto czyta ten tekst może skopiować go na swój profil FB. Dzięki temu będzie chroniony ustawą o prawach autorskich.
Tym komunikatem informuję FB o tym, że rozpowszechnianie, kopiowanie, rozgłaszanie moich informacji osobistych lub każde inne działania w odniesieniu do mojego profilu w sieci społecznościowej są zabronione bez mojej zgody. Powyższe zakazy dotyczą także współpracowników, studentów, agentów lub każdego innego personelu w ten czy inny sposób nadzorowanego przez FB." Grzegorz Marszałek

"
dotyczy to wszystkiego co napisałem, narysowałem, sfotografowałem, nagrałem, wymyśliłem itp. - czyli tego co mojego autorstwa umieściłem na FB." Jacek Ruszczyński
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » ndz cze 16, 2013 1:12 pm

Sposób na komary:

Cytat pochodzi z FB Beaty Pawlikowskiej
https://www.facebook.com/BeataPawlikows ... ion=stream

"Byłam w dżungli wiele razy i znam rozmaite sposoby, żeby odstraszyć fruwających krwiopijców.

Czasem stosuję indiański naturalny czerwony barwnik onoto o bardzo charakterystycznym zapachu.

Czasem mam płyn skomponowany z kilku ekologicznych olejków, a w jego składzie zawsze jest wciąg z trawy cytrynowej i eukaliptusa, bo to są dwa wybitnie zniechęcające zapachy dla komara w każdej szerokości geograficznej.

W Polsce stosowano kiedyś do tego celu piołun, kocimiętkę i geranium. Spróbujcie – są naprawdę skuteczne.

Ale w tym roku odkryłam jeszcze jeden i chyba najbardziej genialny sposób na odstraszanie komarów. Jedyna wada tego sposobu jest taka, że potrzebna jest do niego elektryczność.

Uwaga.

Kiedy komar nie może fruwać?

Kiedy wieje silny wiatr.

Wystarczy więc stworzyć silny wiatr, żeby żaden komar się przez jego podmuchy nie przedarł.

Jak to zrobić?

Wystarczy porządny wentylator.

Ja tak zrobiłam w jednym z hoteli. W małym miasteczku, gdzie był jedyny hotel zbudowany z desek. W pokoju było tylko łóżko i wentylator.

Ha!

Ustawiłam wentylator naprzeciw łóżka, tak żeby wiał prosto w moją twarz, a potem w łagodnym półobrocie owiewał mnie aż do stóp.

Przez taki wiatr nie przedrze się żaden komar!
Nawet jeśli znajdzie się blisko przyciągnięty zapachem twojej skóry, nawet jeśli uda mu się usiąść na wyjątkowo smakowitym fragmencie twojego ciała, to po chwili zostanie zmieciony przez huragan wywołany wentylatorem. Huragan na miarę komara, który jest przecież bardzo lekki i delikatny i naprawdę łatwo go zdmuchnąć.

To najbardziej skuteczny sposób, jaki znam."
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » śr cze 19, 2013 5:43 am

Coś o żmijach, jakby ktoś gdzieś na spacerze albo wyprawie się natknął

http://www.portalgorski.pl/artykuly/por ... kaszeniach

Nie należy stosować sposobów znanych z filmów, a to:
- wysysania
- nacinania
- przypalania prądem
- zakładania opaski uciskowej.

Niebezpieczeństwo śmierci po ukąszeniu zdrowego dorosłego człowieka jest nieduże, za to wzrasta wtedy, gdy ukąszone jest dziecko (ilość wstrzykniętego jadu jest ta sama, ale masa ciała mniejsza) . U dzieci poniżej 8 roku (15 - 20 kg) śmiertelność wynosi ok. 50%).
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: Cebulka » czw cze 20, 2013 10:41 pm

Dzięki Teresko, bardzo mądry artykuł i wart przeczytania [prosi] :*
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » czw cze 20, 2013 11:05 pm

Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » pt cze 21, 2013 10:38 am

Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: Cebulka » pt cze 21, 2013 6:42 pm

Tak właśnie pomyślałam patrząc na zdjęcie, liścienie, co się facet czepia [lol]
Ale to wiem dopiero od dwóch miesięcy, jak sama posiałam i patrzyłam jak rośnie ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » pt cze 21, 2013 8:22 pm

grunt to wiedza u źródła

czepia się, zamiast się cieszyć, że ma pierwsze zerwanie młódki-szpinaku :D
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » pt lip 05, 2013 5:10 pm

8 usług Google, których możesz nie znać, a powinieneś
"Każdy zna Google+, Google Maps czy Gmaila, ale nie każdy wie, że internetowy gigant oferuje jeszcze sporo innych przydatnych usług. Przedstawiamy osiem, naszym zdaniem, najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych."

http://www.komputerswiat.pl/blogi/blog- ... ienes.aspx
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » czw wrz 12, 2013 7:06 am

Mydełko odplamiające

IMAG1997.jpg
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: zomarel » czw wrz 12, 2013 12:10 pm

Czy można dowiedzieć się,gdzie można kupić takie mydełko.Magdziołek zdaje się ma źródło zaopatrzenia :D ,więc poproszę o namiary [prosi1]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » czw wrz 12, 2013 12:58 pm

Zosiu, nie wiem gdzie Magdziołek kupiła, można w Kauflandzie albo pytać w dowolnej drogerii. Z tej serii są inne przydatne produkty, kiedyś miałam odplamiacz w kryształkach, zalewało się gorącą wodą i super odplamiał. Polecane są też chusteczki do pralki, skutecznie blokują kolory z innych materiałów, żeby się wzajemnie nie farbowały przy praniu.

Wczoraj byłam w Carefurze- duży wybór z serii Dr.Beckmann - mydełko, odplamiacze dedykowane, chusteczki piorące.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » ndz wrz 15, 2013 12:17 pm

Jak się wymawia słowa obcojęzyczne - strona z nagraniami lektorów z różnych krajów
http://pl.forvo.com/

np z kulinariów:

wymowa.png


i nie tylko [lol]

wymowa 1.png


dla mnie zaskoczenie:

hunday.jpg
hunday.jpg (7.24 KiB) Przeglądany 75051 razy
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: zomarel » ndz wrz 15, 2013 9:47 pm

Tereniu,dziękuję za informację o produktach Dr.Beckmanna bo do Carefura mam blisko,więc tam niezwłocznie zajrzę :*
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tomicron » pn wrz 16, 2013 9:27 am

"It's Hyundai, Like Sunday" [salut]
"Z obecnego kryzysu są dwa wyjścia: normalne i cudowne. Normalne to takie, że Matka Boska jak zwykle zrobi cud i nas uratuje - a cudowne, że wszyscy zaczną uczciwie pracować, wypełniać swoje obowiązki itd."
Awatar użytkownika
tomicron
Weterani
 
Posty: 3286
Rejestracja: sob maja 10, 2008 10:30 pm

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: Cebulka » pn wrz 16, 2013 6:47 pm

Przyznam że i mnie to zadziwiło [prosi]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: Anamaria » wt wrz 17, 2013 9:09 am

[haha] a mnie rozbawił ten kibel czyli key-bell.
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » wt paź 22, 2013 12:57 pm

Narodowy projekt - całkiem za darmo - trwa nabór w wybranych powiatach. Sprawdźcie u siebie w przychodni :)
Po zakwalifikowaniu się ZA DARMO konsultacje z dietetykiem, spotkania z psychologiem i ustalenie (wykonywanie) ćwiczeń fizycznych pod okiem rehabilitanta. Początek w styczniu 2014, trwa 3 miesiące.
Teraz trwa nabór na kandydatów, w grudniu zakwalifikowanie do programu przez lekarza. Warunek - wiek (nie mam tu ścisłych danych) chyba od 35 do 60 lat, BMI pomiędzy 25 a 45, zero chorób typu cukrzyca, tarczyca, nadciśnienie, zapalenie wątroby, problemy z sercem itp.
Wydolność kardiologiczna pod względem przydatności do ruchu i ćwiczeń.

"Projekt „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej

Projekt KIK/34 „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” realizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu współpracy.

Zadanie 3: „Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce”

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://www.zachowajrownowage.pl
Informacje o projekcie"
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: Sz_elka » wt paź 22, 2013 10:16 pm

A MY to co [wnerw] siłą woli mamy się odchudzać? [zalamka]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: Cebulka » wt paź 22, 2013 10:34 pm

Mogę powiedzieć to samo [lol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: zomarel » pt lis 08, 2013 11:20 pm

Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: tereklo » wt lut 25, 2014 9:37 am

jutro.jpg
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: magdziołek » wt lut 25, 2014 11:20 am

Dobre [haha]
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: belva » śr lut 26, 2014 12:14 am

tereklo pisze:grunt to wiedza u źródła


czepia się, zamiast się cieszyć, że ma pierwsze zerwanie młódki-szpinaku :D


A co najmniej spodziewalam sie zasuszonej jaszczurki albo weza a tu tylko troche innych lisci?

Biedronke dotychczas znalam wylacznie z internetu I wylacznie z narzekan. Tak z e w tamtym roku bedac w tej biedronce osobiscie patrzylam sie na wszystko z uwaga godna lepszej sprawy. Wszystko wydawalo mi sie ok. Swieze owoce I jarzyny byly swieze. Ser serem, pieczywo pieczywem.
Natomiast ziemia do doniczek duzo fajniejsza I Tania jak barszcz. 3 zl za torbe.....
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: Sz_elka » wt kwie 14, 2015 10:49 pm

Pinokio kłamał.jpg
i jak tu nie nie pić [drink]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Test na inteligencję

Postautor: Sz_elka » śr kwie 15, 2015 8:03 pm

Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Historia pojazdu

Postautor: Sz_elka » wt cze 23, 2015 8:31 pm

Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Topinambur

Postautor: Sz_elka » śr paź 26, 2016 10:04 pm

Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: Sz_elka » ndz lut 19, 2017 5:46 pm

Bardzo ciekawy artykuł:

"BIEGACZE, KTÓRYCH HISTORIĘ WARTO ZNAĆ"
http://www.magazynbieganie.pl/biegacze- ... arto-znac/
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: Tosia » pn paź 30, 2017 10:48 am

Warto wiedzieć , a materiał znalazłam na WP


Co oznaczają klasy energetyczne sprzętu AGD i jak je rozumieć?
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, wszystkie urządzenia AGD muszą posiadać oznaczenie klasy efektywności energetycznej. Dzięki temu wiadomo, ile zużywają energii elektrycznej (w przypadku pralek i zmywarek - także wody). Jak dokonywane są pomiary i co różni poszczególne klasy?
Wybór pralki to nie taka łatwa sprawa
Wybór pralki to nie taka łatwa sprawa (East News, Fot: Robert Stachnik/REPORTER)

Kto choć raz kupował sprzęt AGD albo chociaż oglądał taki w sklepie, na pewno widział naklejki z kolorowymi paskami z literami od A do G. Właśnie one informują nas, do jakiej klasy efektywności energetycznej zostało zakwalifikowane dane urządzenie. W porównaniu do poprzednich lat, dziś ze względu na rozwój technologii pojawiły się klasy oznaczone literą A z plusem. Bądź plusami – maksymalnie trzema. Tylko nimi będziemy się zajmować, bo obecnie w sklepach oferowane są już tylko takie produkty. Urządzeń o klasach energetycznych niższych niż A+ już prawie w ogóle się nie sprzedaje.
Domena publiczna

O klasie efektywności energetycznej produktu świadczy oznaczenie na czarnej strzałce po prawej stronie naklejki. Należy pamiętać, że nie mówi nam to o bezwzględnym zużyciu energii elektrycznej. Te dane wyrażone są w kilowatogodzinach na rok. Klasa energetyczna to informacja o tym, jak dany produkt przedstawia się na tle średniej dla danej klasy.

Sposób wykonywania pomiarów oraz średnią dokładnie określają unijne dyrektywy. Dotyczy to zarówno określenia klasy energetycznej, jak i rzeczywistego zużycia energii przez urządzenie. Warto o tym pamiętać. Może się okazać, że w trakcie użytkowania nowa pralka zacznie zużywać więcej prądu niż sugerował to producent. Nie będzie to wcale oznaczało wprowadzenia klienta w błąd. Np. zużycie wody i energii przez pralkę obliczane jest przy założeniach, że pranie będzie robione 3 razy w tygodniu, w 60 stopniach, w standardowym programie „bawełna”. Jeśli będziemy prać częściej, to pralka zużyje więcej energii. I nie będzie to wcale sprzeczne z tym, co na naklejce napisał producent.

Najbardziej miarodajne powinny być pomiary zużycia energii przez lodówki, te w końcu działają bez przerwy 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Jednak też nie zawsze tak jest. Jeśli chłodziarka jest bowiem źle ustawiona (np. nie ma odstępu od ścian czy zabudowy) lub jest bardzo często otwierana, to prawdopodobnie zużyje więcej prądu niż podczas laboratoryjnych pomiarów.

Większość osób patrzy na klasę energetyczną przez pryzmat potencjalnych oszczędności na rachunkach za prąd i wodę. Zatem: na ile opłaca się zapłacić więcej za bardziej energooszczędną lodówkę czy pralkę? Sprawdźmy to na przykładzie chłodziarek jednego z wiodących światowych producentów. Wszystkie trzy modele charakteryzują się podobnymi wymiarami - ok. 185 cm wysokości - i pojemnością chłodziarki - ok. 220 litrów.
WP.PL

Z powyższej tabelki wynika, że roczne oszczędności na energii elektrycznej niekoniecznie są imponujące. Dopłacając 450 zł za klasę A+++ oszczędzamy rocznie 65 zł na rachunku za prąd. W porównaniu z lodówką z klasy A+, inwestycja zwróci nam się po 7 latach. Nawet droższa o jedyne 50 zł lodówka z klasy A++ „opłaci się” dopiero po 4 latach.

Ważne, aby porównując klasy energetyczne sprzętów AGD, porównywać jak najbardziej zbliżone do siebie urządzenia. Zarówno jeśli chodzi o gabaryty, funkcje jak i przeznaczenie. Tylko wtedy porównanie będzie miało sens. Nie tylko klasa energetyczna wpływa przecież na cenę. W innym wypadku możemy skończyć np. z tak abstrakcyjnym przykładem:
WP.PL

W tym przypadku porównałem budżetową lodówkę z modelem z najwyższej półki z zaawansowanymi funkcjami. Jeśli patrzeć tylko przez pryzmat oszczędności na rachunku za prąd, takie porównanie nie ma najmniejszego sensu. Trzeba więc do tego podchodzić z głową.

Należy mieć na uwadze, by we wszystkich porównaniach brać pod uwagę urządzenia podobnych rozmiarów. Jak pamiętamy, klasa energetyczna określa efektywność na tle danej linii produktów, nie zaś bezwzględne zużycie. Porównując dwie lodówki o różnych gabarytach może bardziej oszczędna będzie ta z niższą klasą energetyczną – jeśli jest mniejsza.

Kiedy w takim razie sugerować się klasą energetyczną produktów AGD? Będzie to miało sens tylko, jeśli porównujemy dwa podobne urządzenia o bardzo zbliżonej cenie. Kiedy jedno z nich ma wyższą klasę, to spokojnie możemy się na nie zdecydować. Przy czym warto też pamiętać, że wyższa klasa energetyczna to nie tylko niższe rachunki - w ten sposób dbamy też o środowisko.

Partnerem materiału jest Amica
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Warto wiedzieć!

Postautor: Cebulka » wt lis 14, 2017 10:52 pm

Też studiowałam ten temat jak kupowaliśmy AGD do kuchni i pamiętam jeszcze że jakis gośc robił wyliczenia że różnica w cenie lodówki A++ i A+++ się nie zwróci w sensownym okresie czasu z oszczędności jakie będą na prądzie ;)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Warto rozważyć!

Postautor: Sz_elka » pt mar 15, 2019 10:58 pm

Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Poprzednia

Wróć do Hyde Park

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości