poznaj swoj kraj czyli ciekawostki z Polski

Wszelkie inne NIEOGRODNICZE różności - dom, hobby, święta...

poznaj swoj kraj czyli ciekawostki z Polski

Postautor: belva » pn maja 11, 2009 2:41 pm

Dzisiaj zupelnie przypadkowo znalazlam ta strone o Milanowku i tradycjach jedwabniczych w Polsce..
Smutno mi bardzo ze wszystko padlo :?

W kazdym razie zapraszam was do wstawiania innych tego rodzaju historii.
Pamietam jak bylam mala moja mama zajmowala sie hodowla jedwabnikow.. Nie pracowala wtedy jako ze miala dwoje malutkich dzieci i dorabiala sobie tymi jedwabnikami chalupniczo..
Pamietam jakies dziwne drewniane konstrukcje w mieszkaniu i grubasne pedrakowate larwy ktorych ja jako male dziecko sie nie brzydzilam wcale.. Jak spadaly z tych drewnianych polek , podosilam je obdmuchiwalam i kladlam delikatnie na miejsce.. Moja mama zawsze dziwila sie ze sie ich nie brzydzilam.. :)
Teraz tez nie brzydze sie zadnych liszek dzzownic etc.. biore je golymi nieraz rekami i przerzucam w inne miejsce..
Mowia ci co nie lubia grzebac sie w ziemii ze wlasnie dlatego ze brzydza sie tego co w tej ziemi jest,
No dobra, nagadalam sie dostatecznie.. Oto artylul.. bardzo ciekawy moim zdaniem.
http://free.art.pl/podkowa.magazyn/nr39/jedwab1.htm
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Anamaria » wt maja 12, 2009 1:30 pm

Ciekawy artykuł znalazłaś belvo. Szkoda że to wszystko, dorobek pokoleń, tak na naszych oczach popada w niebyt.
Dziś Milanówek to "sypialnia" Warszawy. Upodobały go sobie rodzime gwiazdy większego czy mniejszego kalibru (z Krystyną Jandą na czele). Z tego co wiem mieszka tam także Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, aktorka Ewa Telega, chyba młodszy Pazura i inni.
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: tuurma » wt maja 12, 2009 2:00 pm

Ja też mieszkałam przez rok :) Żadnej gwiazdy nie spotkałam, tylko językoznawca prof. Bralczyk robił zakupy w tym samym spożywczym :) Kiedyś odruchowo powiedziałam Dzień dobry, a potem się zastanowiłam, skąd ja znam tego człowieka. I dopiero po chwili wymyśliłam, że z telewizji, a nie naprawdę :)

Ale to bardzo miłe miasteczko, Milanówek, chociaż rzeczywiście senne :)
Awatar użytkownika
tuurma
Administrator
 
Posty: 2159
Rejestracja: pt maja 18, 2007 9:58 am

Postautor: amita » wt maja 12, 2009 7:22 pm

Justyna Steczkowska ma dom w Międzyborowie,koło Żyrardowa.Bynajmniej tam ją widziałam ;)ale,że w wakacje to może letnia dacza jakaś?
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: belva » sob gru 05, 2009 11:46 pm

A czy wiecie co jest tylko w Polsce i o co zabiaja sie wszystkie gwaizdy z Hollywood ostatnio?? Chodzi o przepiekny szlachetny kamien w paseczki i stniejacy w okolicach Sandomierza.. To pasiasty krzemien..

Zobaczcie co o nim pisza.. Dzisiaj widzialam historie o nim we wloskiej TV..


http://biznes.interia.pl/wiadomosci-dni ... cie,799833
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Sz_elka » pn kwie 25, 2011 7:47 pm

Polska 2 - migawki z netu [hahaha] [hahaha] [hahaha]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: belva » czw kwie 28, 2011 2:39 am

Sz_elka pisze:Polska 2 - migawki z netu [hahaha] [hahaha] [hahaha]


A co tak cie ubawilo Szelciu??
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Sz_elka » pt kwie 29, 2011 12:13 am

No właśnie [haha] co! [haha][haha][haha]
Ano to [hahaha][hahaha][hahaha]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: belva » pt kwie 29, 2011 7:07 pm

Aaa teraz zalacznikiem to tez widze :D :D

Mnie jednak zawsze jest smutno jak widze te smiesznosci kojarzone z Polska. Tak jak tu w Stanach wszystko co glupie i brzydkie to musi byc polskie. A sami nawet nie wiedza gdzie ten kraj jest [rol]
Kiedys z tylu "Przekroju" byly taka strona pamietacie? Satyra w krotkich majtkach :D
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: belva » wt maja 10, 2011 6:47 pm

Moze ja jestem naiwna i romantyczna ale polska wies tak wlasnie spostrzegam.... pelna madrych ludzi widzacych swiat obiektywnie , mowiacych czysciusienkim polskim jezykiem.

http://www.youtube.com/watch?v=E0ahLAYf ... re=related
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: kra1013 » ndz maja 15, 2011 10:42 am

as
Ostatnio zmieniony czw cze 30, 2011 10:53 pm przez kra1013, łącznie zmieniany 1 raz
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

Postautor: belva » pn maja 16, 2011 6:24 pm

No może trochę przy „zarzynaniu” gąsienicy było śmiechu i strachu, bo ktoś musiał przynieść, w tajemnicy przed rodzicami, „żyletkę tatusia” z maszynki do golenia, a później ją na powrót skręcić


No, jakbym ja tam byla to zrobilabym wam tez takie male harakiri [diabel] abyscie poczuli [cry]
DOBRZE ze juz baby chlopow sie nie sluchaja [rol] [rol] :D :D
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: kra1013 » pn maja 16, 2011 7:42 pm

asd
Ostatnio zmieniony czw cze 30, 2011 10:54 pm przez kra1013, łącznie zmieniany 1 raz
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

Postautor: belva » wt maja 17, 2011 4:20 pm

Zapalki sa ale duze :)

A co maja gacie do sluchania sie??
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: kra1013 » czw maja 19, 2011 10:04 am

asdf
Ostatnio zmieniony czw cze 30, 2011 10:55 pm przez kra1013, łącznie zmieniany 1 raz
kra1013
Ekoludki
 
Posty: 758
Rejestracja: pn lip 20, 2009 7:10 am

Postautor: koliberek » czw maja 19, 2011 10:38 am

Kra [onajego]

[brawo] jak zwykle swietny tekst ;)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: belva » czw maja 19, 2011 4:02 pm

Nie podniosły tego „larum”, bo się „chłopów” jeszcze wtedy słuchały! Teraz te chłopy nie mieliby nic do gadania, bo się przestały słuchać.


Dlugo moznaby dywagowac ale teraz chyba mezczyzni po prostu nas mniej bawia [diabel] wiec i szacunek do nich spadl ;)
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: koliberek » pt maja 20, 2011 6:28 am

haha Belva cięta riposta, ale bardzo mi sie podoba stwierdzenie: mężczyźni mniej nas bawią ;)
"Miłość i spokój wykluczają się wzajemnie. Kto szuka w miłości spokoju przegrywa na starcie"
P. Coelho "Walkirie"
Awatar użytkownika
koliberek
Weterani
 
Posty: 5318
Rejestracja: pn sty 29, 2007 6:32 am

Postautor: Mania » pt maja 20, 2011 2:52 pm

nie wiem co to jest, chyba starość albo co ale ja zauważyłam, że coraz lepiej sie bawię w towarzystwie samych kobiet. Coś w tym jest :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Mania
Weterani
 
Posty: 728
Rejestracja: czw sty 22, 2009 7:03 pm

Postautor: belva » wt maja 24, 2011 6:58 pm

Maniu a mezczyzni od zawsze bawili sie dobrze wsrod samych siebie :)

Hmmmm w kazdym sensie [diabel] [diabel]

W kazdym razie wracajac do... tematu.: Bedac na obczyznie takie cos doprowadza mnie do wielkiej zlosci na ignoranctwo niektorych ludzi..
Jakis kretyn ( chyba bezwiednie) taka sobie tapete z naszej syrenki warszawskiej wstawil do kibla [zly]
Pomyslec co ona oznaczala dla Warsawiakow i jak mlodo zginela modelka do tego pomnika w pierwszych dniach powstania.... [rol]

Obrazek
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Cebulka » śr maja 25, 2011 8:27 am

Patrząc na to jak się zamachnęła tym mieczem, to aż strach usiąść, bo głowę utnie znienacka ;>

Swoją drogą to nie znam zupełnie historii syrenki [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Anamaria » śr maja 25, 2011 10:11 am

Cebulka pisze: Swoją drogą to nie znam zupełnie historii syrenki [rol]

Ale o Krystynie Krahelskiej na pewno coś wiesz, Cebulko.
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: belva » czw sie 18, 2011 5:38 pm

[quote="Cebulka"]Patrząc na to jak się zamachnęła tym mieczem, to aż strach usiąść, bo głowę utnie znienacka ;>

quote]
[diabel]
Albo i cos innego

[diabel]

Gdzies wyczytalam ze ten pomnk w oryginalnych zamierzeniach mial byc usytuowany na srodku Wisly i podswietlony zielonkawym swiatlem.
Niestety tak sie nie stalo .. ale nie wiem czy to bylo spowodowane zblizajaca sie IIWS czy czyms innym?
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Cebulka » sob sie 20, 2011 9:15 pm

Anamaria pisze:Ale o Krystynie Krahelskiej na pewno coś wiesz, Cebulko.


[oops]
Pierwszy raz to nazwisko słyszę...
Ale cóż, Warszawa to nie moje miasto, może wtedy bym wiedziała lepiej :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Sz_elka » wt lut 07, 2012 10:42 am

Myślę, że poniższe też mieści się w tym temacie! [devil]
Elka
Awatar użytkownika
Sz_elka
Weterani
 
Posty: 5359
Rejestracja: sob sty 27, 2007 8:42 pm
Lokalizacja: Katowice

Postautor: tereklo » czw lut 16, 2012 8:29 pm

Wiecie o wulkanicznej historii Dolnego Śląska? Propozycja na wakacje:
http://poznajpolske.onet.pl/reportaze,4 ... 30831.html
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Postautor: belva » pn lut 27, 2012 1:53 pm

Ciekawe .. ten film zostal wyprodukowany przez angielska TV ale nie dopuscili go do publicznej wizji ani w Anglii ani w Irlandii..

Wstydza sie czy co??

Dla nas Polakow to perla....

http://www.youtube.com/watch_popup?v=ptijNcDanVw
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Postautor: Anamaria » pt mar 02, 2012 5:12 pm

belva pisze:Ciekawe .. ten film zostal wyprodukowany przez angielska TV ale nie dopuscili go do publicznej wizji ani w Anglii ani w Irlandii..
Wstydza sie czy co??
Dla nas Polakow to perla....
http://www.youtube.com/watch_popup?v=ptijNcDanVw

Dalej nie są uczciwi wobec nas, zresztą nie tylko oni.
To pewnie ta angielska przerośnięta duma
Czy dożyjemy czasów gdy odtajnią np.dane o śmierci gen. Sikorskiego?
Ja już zwątpiłam.
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Postautor: belva » sob mar 03, 2012 7:54 pm

Anamaria pisze:
belva pisze:Ciekawe .. ten film zostal wyprodukowany przez angielska TV ale nie dopuscili go do publicznej wizji ani w Anglii ani w Irlandii..
Wstydza sie czy co??
Dla nas Polakow to perla....
http://www.youtube.com/watch_popup?v=ptijNcDanVw

Dalej nie są uczciwi wobec nas, zresztą nie tylko oni.
To pewnie ta angielska przerośnięta duma
Czy dożyjemy czasów gdy odtajnią np.dane o śmierci gen. Sikorskiego?
Ja już zwątpiłam.


Jest taki Anglik ktory kocha Polske.. Norman Davis.. Moze wiecej ich zakocha sie w nas i w koncu przyznaja sie ze im dwa razy uradowalismy d......y.. :)
Na razie mlodzi Anglicy jezdza do Polski tylko po to aby sie do woli... zle zachowywac... Taki gest .. [rol]
Tu u nas sa tacy mezczyzni ktorzy specjalnie najezdzaja na wiewiorki na ulicy .... To ten sam typ czlowieka.. [rol]
"Wielki sztorm pozostawił na plaży tysiące rozgwiazd. Starzec idący brzegiem morza brał rozgwiazdy do ręki i odnosił do wody. Co ty robisz, starcze? Zapytał go przechodzący obok młodzieniec - przecież tych rozgwiazd jest tutaj dziesiątki tysięcy, tak ich wszystkich nie uratujesz! Twoje staranie nie ma sensu.. Tymczasem starzec, wkładając kolejną rozgwiazdę do wody, odpowiedział: dla niej ma sens"
Awatar użytkownika
belva
Weterani
 
Posty: 3182
Rejestracja: pt maja 23, 2008 5:19 am

Re: poznaj swoj kraj czyli ciekawostki z Polski

Postautor: tereklo » czw lip 12, 2012 11:04 am

Moje okolice całkiem niedalekie, warto zobaczyć Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Widok na zamek z drogi (podejście ścieżką parkiem - rezerwat przyrody)
Obrazek
na dziedzińcu lipa sądowa, stara, zabezpieczona przed upadkiem
Obrazek Obrazek Obrazek
Mapa okolicy - uzdrowisko, sztolnie walimskie - osobna intrygująca historia
Obrazek
Niespotykane zdobienie ściany i zegar słoneczny/księzycowy (unikat)
Obrazek Obrazek
Widok z wieży widokowej na pobliskie jezioro Bystrzyckie i tama, w 1997 (wielka powódź) woda przelewała się górą
Obrazek Obrazek
No i po drodze jeszcze takie cacko :D
Obrazek

Jak ktoś ma chwilę wolną, warto przyjechać w Góry Sowie.
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: poznaj swoj kraj czyli ciekawostki z Polski

Postautor: Cebulka » czw lip 12, 2012 9:25 pm

Przelewała się górą??? [strach]

A dlaczego lipa jest sądowa? [skrob]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: poznaj swoj kraj czyli ciekawostki z Polski

Postautor: tereklo » czw lip 12, 2012 9:48 pm

Cebulka pisze:Przelewała się górą??? [strach]


Szkoda, że nie zrobiłam fotki z drugiej strony - teraz tam jest około 4 metrów do poziomu tamy, plus murek przy promenadzie - 5 metrów jak nic. A jezioro ma dużą powierzchnię. Szok! Trudno to było sobie wyobrazić.
"Zapory o długości 220 m. i wysokości 44 m jest zbudowana wyłącznie z kamienia, a powstałe jezioro może pomieścić 8 mln m3."
http://dolnyslask.org/jeziora/obiekty/j ... strzyckie/

Cebulka pisze:A dlaczego lipa jest sądowa? [skrob]

No bo pod nią odbywały się sądy. W lochach zamku jest niezła kolekcja urządzeń i mebli do wykonywania wyroków.
Ostatnio zmieniony pt lip 13, 2012 5:14 am przez tereklo, łącznie zmieniany 1 raz
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Następna

Wróć do Hyde Park

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron