Drobne ciastka i ciasteczka

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Cebulka » pn gru 16, 2013 10:55 pm

Wypróbowałam własnoręcznie i organoleptycznie, przetestowałam walką to się z Wami podzielę wynikami [lol]

Landrynkowe okienka w ciasteczkach :)

Z moich prób wynika że najlepiej sprawdzą się w ciasteczkach które trzeba możliwie krótko piec (landrynki ładnie wyglądają już po 5 minutach, jak jest 7 to gwałtownie domagają się wyjęcia) i lepiej landrynek wcale nie gnieść, zostawić całe, bo to wydłuża czas rozpuszczenia i pozwala ciasteczkom się upiec. A tak poza tym - żadna filozofia a niezły efekt :)

To pierwsza partia gdzie jeszcze gniotłam cukierki, niepotrzebnie są aż z taką górką
Obrazek Obrazek Obrazek

I już efekty końcowe różnych partii ciasteczek :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Baś_22 » pn gru 16, 2013 11:41 pm

Śliczne [brawo] fajny pomysł :)
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Yennyfer » wt gru 17, 2013 7:16 am

Śliczne! Super pomysł i zaraz go zmałpuję [lol] No może nie zaraz, ale zmałpuję.
Awatar użytkownika
Yennyfer
Weterani
 
Posty: 1374
Rejestracja: pn lut 09, 2009 6:34 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: tereklo » wt gru 17, 2013 11:33 am

Ale fajne.
Czy miętówki tez moga być?
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Cebulka » wt gru 17, 2013 5:31 pm

Myślę że tak, czemu nie :)
Jedne to miałam zwykłe landryny a drugie takie podłużne, każda w swojej folijce - zresztą też z aromatem miętowym.
Mnie się marzy polukrować pierniczki miętowym lukrem - ale nie chce mi się [jezyk2]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: tereklo » wt gru 17, 2013 6:03 pm

No bo taki smak piernikowo-miętowy jest mniamuśny [prosi1]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: żyjąca marzeniami » wt gru 17, 2013 7:31 pm

O kurcze :D Jakie superaśne [brawo] Ja też na bank zmałpuję ten pomysł.Dzieci będą zachwycone :D [mniam]
Pozdrawiam Amelia
Awatar użytkownika
żyjąca marzeniami
Weterani
 
Posty: 452
Rejestracja: pt lip 12, 2013 8:20 am
Lokalizacja: woj.świętokrzyskie

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: magdziołek » wt gru 17, 2013 8:09 pm

Ale pyszności już pieczecie :) . Cebulko a te ciasteczka to z dowolnego ciasta? I czy te landrynki to kładłaś w wycięcie bezpośrednio na papier do pieczenia, czy one są "wgniecione" w ciasto?
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Cebulka » wt gru 17, 2013 11:15 pm

Magdziołku z dowolnego ciasta sądzę - ja piekłam w pierniczkach z mojego przepisu (gdzieś w środku tematu) oraz z twojego na kruche ciasteczka :d
Landrynki są ułożone w dziurze wyciętej w ciasteczku, wprost na papierze. Jak ktoś lubi piec na folii aluminiowej to nie ręczę czy będą dobrze odchodzić - natomiast z papieru po wystudzeniu bez żadnego problemu :) Najlepiej jak dziurka jest mniej więcej wielkości landrynki (lub dwóch landrynek).

Poza tym warto na próbę na pierwszą blachę ułożyć tylko kilka ciastek - i zobaczyć jak się będzie piekło, czy dawać więcej czy mniej i jak z grubością ciastek, z tym że zawsze 'okienko' wychodzi cieńsze niż ciastko :)
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: magdziołek » śr gru 18, 2013 9:10 pm

W tym roku zrobiłam tylko tyle ;)
Załączniki
IMG_1287.JPG
IMG_1285.JPG
IMG_1279.JPG
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: zomarel » śr gru 18, 2013 9:28 pm

Tylko [shock] ,choineczki piękne,czemu nie mam weny do zrobienia choinek? [bezradny]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: amita » śr gru 18, 2013 9:49 pm

Ja wiem czemu nie mam weny. Bom leniwa Amita jest i tyle :)
Gwiżdżę na wszystko,zadzieram głowę,oglądam drzewa mandarynkowe.A sekret tego jest wciąż ten sam,że ciasny kaftan na sobie mam.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Onaela » czw gru 19, 2013 12:14 am

Macie racje ,nie bierzcie sie za pierniczki bo to roboty huk [ufff] Ja się skusiłam i szybko pożałowałm tego kroku. Piekłam z 1 kg mąki, z takiego przepisu,co jednego dnia się zarabia ciasto,daje na noc do lodówki a nastepnego piecze. Trzeciego dnia dekorowałam -ile ja godzin przy tych pierniczkach przesiedziałąm,to tylko ja wiem [rol] Następne będą nieprędko ;) Ale skoro juz są,to popakowałam do pudełek i razem z wianuszkami światecznymi powędrują do zaprzyjaźnionych domów [choinka] Co innego piernik- dziś upiekłam dwa - błyskiem i wyszedł pyszny,że aż musiałam sie mocno hamować,żeby nie pożreć połowę od razu [diabel]
PC180030.JPG
PC180031.JPG
PC180032.JPG
PC180034.JPG
PC190074.JPG
Onaela
Weterani
 
Posty: 3761
Rejestracja: pn cze 14, 2010 12:02 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Tosia » czw gru 19, 2013 6:47 am

Dziewczyny piękne te wasze ciasteczka :D aż ochota naszła żeby się poczęstować [mniam].
Pozdrowienia Tosia.
Awatar użytkownika
Tosia
Weterani
 
Posty: 2131
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 10:31 am

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Baś_22 » czw gru 19, 2013 9:54 am

Onaela a gdzie przepis na piernik [?] [?] [?] [lanie] [ubaw2]
Bardzo [prosi] o przepisik :)
Piernik wygląda bosko [pijany] o pierniczkach pięknie zapakowanych w pudełeczka nie wspomnę [tuli]
Jeszcze tyle przede mną :) [krolik]
Serdecznie zapraszam do odwiedzin mojego bloga :) http://berberrus.com.pl
Jestem także na: https://www.facebook.com/berberrus
Awatar użytkownika
Baś_22
Weterani
 
Posty: 8995
Rejestracja: sob sty 27, 2007 7:35 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Anamaria » czw gru 19, 2013 10:45 am

Onaelu, bardzo prosimy o przepis na Twoje pierniki. Wyglądają pięknie [prosi]
Awatar użytkownika
Anamaria
Weterani
 
Posty: 3178
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 2:36 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Cebulka » czw gru 19, 2013 10:51 am

Bez przesady, z pierniczkami niewiele roboty więcej niż z kruchymi - w każdym razie z mojego przepisu można piec od razu jak się chce (lub odstawić do leżakowania też można) - gorzej myślę dekorowanie rzeczywiście, w tym roku sobie odpuszczam ;)
Powiem Wam że bez lukrów i kolorowych cacek te różne ciasteczka w odcieniach brązu i kremu połączone z rafią i jedliną wyglądają całkiem elegancko :)
Obrazek
(jedliny dam więcej ale jak dopadnę jakąś ciętą choinkę, z mojej nie chcę ciąć bo doniczkowa, już zeszłoroczna i w sumie świetnie się sprawdza, może i na przyszły rok będzie mieć fuchę [lol] )

Przepis na piernik tez chętnie poznam, ale bardzo proszę go wpisać nie tu tylko w 'Ulubione Ciasta' [prosi]

Jeszcze parę uwag ciastaczkowych :)

Tereni przepis na imbirowe jest F A N T A S T Y C Z N Y [!]
Wprawdzie po spróbowaniu komisyjnym tej masłowo-cukrowej masy doszliśmy z mężem szanownym do wniosku, że ona to teraz ma odpowiednią 'imbirowatość' a jak się doda mąki to się to zgubi i sypnęłam trzecią kopiastą łyżkę imbiru ;> w związku z czym wyszły bardzo mocno imbirowe, szczypią w język jak miło - ale dla nas są wspaniałe [jupi] Ter [uszy]
Obrazek Obrazek Obrazek
(moje są inne w kształcie, sądzę że to kwestia ilości czasu spędzonego w lodówce - moje siedziały ponad godzinę jako ciasto, a potem jeszcze też koło godziny jako uformowane kulki, bo piekarnik był zajęty. Albo to że zamiast melasy jest sztuczny miód. Piekłam też znacznie krócej - 11-13 minut to maks przy kulkach wielkości powiedzmy Rafaello, inaczej palą się od spodu)

Część kruchych ciasteczek pokryłam czymś co chyba nazywa się fachowo krokant. Dostałam ten przepis jako mający zastosowanie do polewania górnego placka przy pieczeniu przekładańca - ale posmarowanie nim kruchych ciastek było mniam pomysłem [mniam] 'Posmarowanie' to dość optymistyczne słowo, nie bardzo chce się to rozsmarowywać, a później od temperatury się nie rozchodzi juz w piekarniku - ale jakoś tam się udało rozłożyć, od tych orzechowych ciastek też się ciężko odczepić ;) Proporcja z jednej trzeciej przepisu starczyła na 3 takie blaszki z ciasteczkami (buu orzechów Magdziołkowych brakło na więcej)
Obrazek Obrazek

Przepis podaję w wersji oryginalnej:

30 dag siekanych orzechów
15 dag masła
10 dag cukru
2 łyżki miodu
Rozpuścić masło, cukier i miód. Prażyć masę minutę na niewielkim ogniu, polać jedną część placka i piec normalnie.
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: magdziołek » czw gru 19, 2013 3:11 pm

Cebulko, prosiaczki są boskie :) w ogóle, dziewczyny super te Wasze ciasteczkowe cuda :)
"... miarą naszego życia są związki, które tworzymy"...
mój blog decoupage: http://madach.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: tereklo » czw gru 19, 2013 3:20 pm

Cebulka pisze:(moje są inne w kształcie, sądzę że to kwestia ilości czasu spędzonego w lodówce - moje siedziały ponad godzinę jako ciasto, a potem jeszcze też koło godziny jako uformowane kulki, bo piekarnik był zajęty. Albo to że zamiast melasy jest sztuczny miód. Piekłam też znacznie krócej - 11-13 minut to maks przy kulkach wielkości powiedzmy Rafaello, inaczej palą się od spodu)


Moje ciut większe od rafaello i ja je spłaszczałam ręką na blasze.

Smakowite te Twoje ciasteczka, a prosiaczki najśliczniejsze [hi]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Cebulka » czw gru 19, 2013 7:23 pm

Mamy nie tylko prosiaczka, ale jest jak w filmie - Prosiaczek i Przyjaciele [ubaw2]
Obrazek
Z tym że ja i tak najbardziej lubię świniaka, moim zdaniem najbardziej udany [lol]
A te na zdjęciu u góry robiłam sama to są przynajmniej równe i odpowiednio odciśnięte ;)

Pewnie to wiecie, ale a nuż ktoś na to nie wpadł to może jednak wspomnę :)
Jeśli chcemy żeby ciastko wisiało równolegle do gałęzi, bokiem do patrzącego, to albo wcale nie wiążemy sznurka nad ciastkiem albo wiążemy go dwa razy.
Jeśli chcemy żeby ciastko wisiało prostopadle do gałęzi a 'twarzą' do patrzącego na drzewko, wiążemy węzełek przeplatając nitkę trzy razy. [pomysl]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: tereklo » czw gru 19, 2013 7:41 pm

Dobre rady [prosi]

Z resztki ciasta pierniczkowego spróbowałam zrobic witrazyki i wiecie na co wpadłam? Jak już ciastka troszkę przestygną, na tyle, żeby szybka odeszła od papieru to można od spodu palcem wypchnąć tę szybkę, powstanie szybka wypukła, taka żaróweczka, wtedy nie rzuca się w oczy, że jest dużo cieńsza od ciastka i tez ciekawie wygląda. Szkoda, że tylko 6 ciasteczek takich mi wyszło :(
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Cebulka » czw gru 19, 2013 10:22 pm

Proszę jak wszystkich zaraziłam witrażykami [ubaw]
Tu hołd należy się pierwotnej pomysłodawczyni - Lucysi - zdrowie [toast]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: zomarel » pt gru 20, 2013 9:17 pm

Dołączę do toastu za zdrowie Lucysi i za Cebulkę za przypomnienie przepisu [toast] . Ciasteczka zrobiły furorę [jupi]
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: żyjąca marzeniami » ndz gru 22, 2013 1:11 am

Cebulka pisze:
Tereni przepis na imbirowe jest F A N T A S T Y C Z N Y [!]

Popieram [!] [!] [!]
Mikołajowi tak zasmakowały,że piekliśmy z podwójnej porcji.Robione z pewnymi zmianami,bo ani melasy pod reką nie było,ani sztucznego miodu,nie wspominając już o świeżym imbirze.
Zamiast sztucznego miodu dodałam syropu z mniszka(no w sumie to jakby sztuczny miód [skrob] [lol]) i sypnęłam 3 łyżki imbiru w proszku.

Poza tym upiekliśmy kruche gwiazdki z cukrem,"Kocie oczka" bez jednego oczka [ubaw2] w dwóch wersjach:na słodko z dżemem truskawkowym i kwaskowo z dżemem mirabelkowym [mniam] ,owsiane z żurawiną,waniliowe reniferki,pierniczki i "Bałwanki".Tym ostatnim za dobrze się nie przyglądać,bo miały być rozpływające a moje wyszły rozmazane [ubaw] :D Trochę się nastałam ,nawałkowałam [ufff] ale widząc radość dzieci to warto było [jupi]
ciastka.JPG
Ciasteczka
Pozdrawiam Amelia
Awatar użytkownika
żyjąca marzeniami
Weterani
 
Posty: 452
Rejestracja: pt lip 12, 2013 8:20 am
Lokalizacja: woj.świętokrzyskie

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: tereklo » ndz gru 22, 2013 8:59 am

Co jedne to smaczniejsze [prosi]. Cieszę się, że imbirowe zasmakowały :)
Amelio, jak się robi takie bałwanki?
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Cebulka » ndz gru 22, 2013 10:20 am

Urocze te bałwanki [super]
To z pianek? [skrob]
Miałam robić białkowe bałwanki według Zosi przepisu - ale jakoś mi pary nie staczyło już :/
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: żyjąca marzeniami » ndz gru 22, 2013 10:44 am

Cebulka ma rację,do bałwanków potrzebne są pianki,najlepiej białe.
Ale nie udało mi się takich znaleźć,więć na kruche waniliowe ciastko wysmarowane niekształtnie lukrem królewskim przyklejaliśmy kolorowe pianki.A kiedy
lukier dobrze zastygł ociupinką lukru polewałam pianke i rozpowadzałam,by jak najmniej było widać koloru różowego i żółtego(ale jak się okazało po zastygnięciu lukru i tak mamy kolorowe bałwanki :( )
Na koniec wykończenie,też lukrem,ale z kakao.Chociaż lepiej byłoby kolorowymi pisakami z lukrem.Tu polegliśmy,no takich rozmazańców to dawno nie widziałam [ubaw2]
bałwanki.JPG
Bałwanki


Dzieci właśnie sklejają nastepne bałwanki :)
Pozdrawiam Amelia
Awatar użytkownika
żyjąca marzeniami
Weterani
 
Posty: 452
Rejestracja: pt lip 12, 2013 8:20 am
Lokalizacja: woj.świętokrzyskie

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: zomarel » pn gru 30, 2013 3:08 pm

Ciasteczka i pierniczki dekorowane przez dzieci,a dokładnie to tylko mała ich cząstka :D
ciasteczka (1).JPG
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Cebulka » pn gru 30, 2013 11:00 pm

Widzę co rusz to jakies twórcze rozwinięcie tematu ilości dziurek w kocich oczkach [ubaw]
U Żyjącej - jedno, u Zosi - trzy ;>
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: zomarel » pn gru 30, 2013 11:38 pm

[lol] [lol] [lol] Przed chwilą wykorzystałam Marka do smażenia faworków,a ja skupiłam się na wałkowaniu i krojenia.Nie powiem,spodobała mi się taśmowa produkcja [lol] ,ciasto zarobione z 1/2kg mąki,6 łyżek śmietany,6 żółtek,1/4 łyżeczki proszku do pieczenia,1 łyżki spirytusu,odrobiny soli (ja robiłam z podwójnej porcji) i smażyłam na oleju
faworki.JPG
Awatar użytkownika
zomarel
Weterani
 
Posty: 2650
Rejestracja: wt sty 22, 2008 7:34 pm

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: tereklo » pn gru 30, 2013 11:48 pm

Zosiu, potrafisz narobić smaku [mniam]
Wiedza jest czymś, co istnieje w umysłach, nie w bazach danych – to relacyjna sieć faktów i umiejętności, wyuczona, praktykowana, z czasem doprowadzana do mistrzostwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
tereklo
Administrator
 
Posty: 4422
Rejestracja: sob cze 04, 2011 6:07 am
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Drobne ciastka i ciasteczka

Postautor: Cebulka » pn gru 30, 2013 11:59 pm

Aż miałam taką sekundę zastanowienia czy ja aby świąt nie pomyliłam - ale stwierdziłam, że nie ma możliwości żeby dziś był czwartek [glupek]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron