klopsy ziemniaczano -jajeczne i inne ziemniaczane

Sprawdzone (i nie tylko) przepisy na smakołyki

klopsy ziemniaczano -jajeczne i inne ziemniaczane

Postautor: mama » czw lis 29, 2007 4:08 pm

2lub 3 kg ziemniaków, 5 jaj,2lub3 cebule ,sól,pieprz , majeranek ,kwaśna śmietana duża , 2 jajka + bułka tarta do smażenia. wykonanie :ziemniaki wczorajsze lub świeże ugotować i udusić ,dodawając śmietanę.Cebulę podsmażyć i wymieszać z ziemniakami .jajka ugotować na twardo i posiekać,dodać do ziemniaków przyprawić ,można dosypać wegetę . Letnie formować jak klopsy obtoczyć w jajku i bułce smażyć na patelni podawać z sosem koperkowym .jest nie drogie i pyszne polecam .Barbara
Awatar użytkownika
mama
Ekoludki
 
Posty: 124
Rejestracja: pn lis 19, 2007 7:19 am

Postautor: Emmi » czw lis 29, 2007 6:47 pm

Bardzo ciekawe, tylko dlaczego tyle jaj? [pijany]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » pt lis 30, 2007 9:49 am

5 ugotowanych na 2-3 kg ziemniaków to chyba znów nie tak dużo - a te dwa to do obtaczania [tuli]

Barbaro - bardzo dziękujemy za przepisy, są ciekawe i brzmią bardzo smacznie, tylko mam malutką prośbę - jeśli przepis pasuje do tematu, który już mamy (np ciasta, obiady itp) to wpisuj go proszę tam, nie zakładaj osobnego tematu - bo jak tak nam przybędzie tematów, to ciężko będzie coś znaleźc [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: mama » pt lis 30, 2007 10:23 am

dziękuję za rade będe pamietać
Awatar użytkownika
mama
Ekoludki
 
Posty: 124
Rejestracja: pn lis 19, 2007 7:19 am

Postautor: mama » pt lis 30, 2007 10:27 am

jeśli chodzi ote jajka to można według uznania "czym chata bogata" czyli jak kto lubi ,dostałam ten przepis i bardzo jest dobry jak zostaną ziemniaki z dnia poprzedniego pozdrawiam
Awatar użytkownika
mama
Ekoludki
 
Posty: 124
Rejestracja: pn lis 19, 2007 7:19 am

Postautor: Emmi » pn sty 14, 2008 2:20 pm

Pytałam o jaja, bo mój małżonek nie może ich zbyt dużo jeść :)

Temat ze słowem ziemniak, stąd tutaj wpisuję i zamierzam wpisywać inne potrawy z ziemniaków. Uwielbiam ziemnaki :D ale to nie powód jeszcze aby zakładać oddzielny temat ziemniaczany jak już mamy pokrewny, prawda?

ziemniaki w koszulce z boczku
12 ziemniaków
12 plasterków wędzonego boczku
mielona papryka słodka lub ostra
3 łyżki oleju
tymianek, biały pieprz, sół
tłuszcz do formy

Ziemniaki wyszorować i gotować w skórce przez 12 minut. Odcedzić i obrać. Każdy owinąć plasterkiem boczku i ułozyć w wysmarowanej tłuszczem formie. Opruszyć solą i pieprzem. Skropić olejem. Ziemniaki wstawić na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni C. Posypać tymiankiem i mieloną papryką.

wybieram podobnej wielkości ziemniaki ładniej to wygląda, ilość oczywiście dowolna, ja tutaj trzymałam się ściśle przepisu w oryginale. Dodaję własne przyprawy, często na koniec jak jest już gotowe posypuję koperkiem. Jako potrawa na imprezkę, układam dookoła talerzy pomidory pokrojone w krażki i posypane drobnym szczypiorkiem a w środku te ziemniaczki.

wychodzi 6 porcji po: 330 kcal, 5,7 g białka, 20,8 g tłuszczu, 15 mg cholesterolu, 2,7 g błonnika
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Emmi » pn sty 14, 2008 2:45 pm

Bramborak

50 dag ziemniaków
szklanka mleka gorącego
jajko
2 łyżki mąki
ząbek czosnku, majeranek, pieprz, sól
smalec lub olej do smażenia

Obrać ziemniaki i zetrzeć na tarce, zalać gorącym mlekiem. Dodać jajko, posiekany czosnek, przyprawy, mąkę. Wymieszać, ciasto powinno być luźne. Łyżką kłaść placki na wrzący tłuszcz i lekko zrumienić z obu stron.

Podawać do mięs i sosów. Jeśli placki mają być osobnym daniem, dodaje się do ciasta drobno pokrojoną kiełbaskę.

Wychodzą 4 porcje po: 268 kcal, 46 mg cholesterolu, 14,6 g tłuszczu.
Ostatnio zmieniony pn sty 14, 2008 3:16 pm przez Emmi, łącznie zmieniany 1 raz
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Cebulka » pn sty 14, 2008 2:49 pm

Oj jak ślinka cieknie... :P
Ziemniaki do tego Bramboraka mają być rozumiem surowe?

A swoją drogą wiesz może ile kalorii mają same ziemniaki w 100g? [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » pn sty 14, 2008 3:14 pm

Cebulko :)
Tak surowe, to jest taka śmieszna nazwa placków ziemniaczanych i robi się je podobnie jak standartowe właśnie placuszki ziemniaczane.
Same ziemniaki mają tak z 60 kcal, przyznam się, że kaloriami interesuję się średnio, od tak, sama nie potrzebuję, raczej interesuje mnie ilość cholesterolu zawartego w potrawach dla małżonka. Jak mam zanotowane takie dane to podaję, bo komuś mogą się bardzo przydać :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Emmi » pn sty 14, 2008 3:30 pm

To może jeszcze jedna potrawa dla smakoszy jaj :)
sałatka ziemniaczano-jajeczna

4 ziemniaki ugotowane w mundurkach (duże)
4 jaja ugotowane na twardo
strąk papryki świeżej lub konserwowej (zalezy jaka pora roku)
2-3 dymki lub cebula
3 łyżki majonezu lub jogurtu naturalnego
pieprz, sól

Ziemniaczki, jaja, paprykę, cebulkę kroimy w kostkę, mieszamy z majonezem. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem i gotowe :)

4 porcje po: 232 kcal, 13,5 g tłuszczu, 162 mg cholesterolu, 2,7 g błonnika, 8,3 g białka
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: Emmi » pn sty 14, 2008 4:12 pm

Cebulko :)
Wstawiam link do świetnej strony o dietach, po kliknięciu akurat będziesz miała o ziemnaku :)
A w ogóle to polecam : Dieta.pl

http://www.dieta.pl/articles.asp?ID=269
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: amita » pn sty 14, 2008 11:32 pm

Emmi,tak po oczach,brutalnie,tymi kaloriami?
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » wt sty 15, 2008 10:44 am

Hihi [haha]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » wt sty 15, 2008 11:34 am

amitko :* ale to nie jest dużo kalorii :) Ale dobra, nie będę wstawiać ;)
:D
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: cicho_borowska » wt sty 15, 2008 11:36 am

Wstawiaj, wstawiaj. Przecież kilka nas się schudza, więc warto wiedzieć o kaloryczności. [lol]
"Najtrudniejsze dzieło świata od łatwego trzeba rozpocząć, a największe dokonania od drobiazgów"
Lao Tsy
Awatar użytkownika
cicho_borowska
Weterani
 
Posty: 3355
Rejestracja: śr lip 18, 2007 12:36 pm

Postautor: Cebulka » wt sty 15, 2008 12:04 pm

Wstawiaj wstawiaj [tuli]
Komentarz amity był myślę raczej takim westchnięciem nad smutną kaloryczna rzeczywistością [lol] [devil]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » wt sty 15, 2008 12:21 pm

Przecież wiem :D :D:D
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: amita » wt sty 15, 2008 9:10 pm

Raczej nad zabronionymi a ukochanymi ziemniaczkami...
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » wt sty 15, 2008 10:41 pm

Ale dlaczego zabronionymi?
Przecież ziemniaki tez warzywo. Która dieta zabrania ziemniaków w rozsądnych ilościach i dlaczego? [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » śr sty 16, 2008 8:48 am

o kurcze... :?
Amitko :* mam nadzieję, że powodem nie jest stan zdrowia? [cry]
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: amita » śr sty 16, 2008 1:49 pm

Jeszcze nie,ale otyłość jest groźna dla zdrowia.Badania jutro,wynik za tydzień na hormony tarczycy,a na razie lek moczopędny i zobaczymy co dalej.
Cebulko,wszędzie piszą,że białe pieczywo i ziemniaki tuczą.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Emmi » śr sty 16, 2008 3:35 pm

Amitko:) ziemniaki rozpychają żołądek ;) ale w sumie na jedno wychodzi :D Mocno przytulam :* Napisz mi co możesz jeść :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: amita » czw sty 17, 2008 10:51 pm

Ja mogę wszystko!Ale sama widzę,że powinnam mniej.Od kąd nie palę(za chwilkę będzie rok)to przytyłam 12 kilo.Teraz trzeba to jakoś zrzucić.
Awatar użytkownika
amita
Weterani
 
Posty: 7634
Rejestracja: śr lut 28, 2007 7:37 pm

Postautor: Cebulka » pt sty 18, 2008 9:59 am

Amito - [prosi] każda nadwaga i tak lepsza od papierosów moim zdaniem :D
I chyba mimo wszystko łatwiejsza do rzucenia, nie? ;)

Ale to ciekawe pytanie - czy ziemniaki naprawdę tuczą jakoś tak ponadprzeciętnie? Nie mówię o takim jedzeniu ziemniaków do kotleta, bo juz wszyscy mówią, że to niezdrowe, ale na przykład jakby jeść ziemniaki tak jak np kalafiora czy fasolkę. Czy sa bardziej tuczące niż fasola?

Ktoś cos mądrego czytał w tym temacie może? [rol]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: Emmi » pt sty 18, 2008 2:43 pm

Rany!!! dziewczyny jak ja Wam zazdroszczę :)
Pewnie zabrzmi to idiotycznie, ale ja od wielu lat próbuję przytyć i nie mogę :( Pocieszano mnie, że po dziecku... potem z wiekiem, że tak w którymś momencie nabiera się ciała... potem łudziłam się, że po drugim dziecku... ech... marzenia... jak ja bym chciała wyglądać jak człowiek, a nie kościotrup :? Słowo daję, że dla mnie prawdziwa mama, to taka właśnie grubsza kobietka. Postura chuderlaka dobra jest dla młodej jednostki, a potem to już tak to dziwacznie wygląda. Kobieta musi nabrać ciałka, wtedy jest piękna :)
__________________________________
Obrazek
Awatar użytkownika
Emmi
Weterani
 
Posty: 4627
Rejestracja: sob sty 27, 2007 5:45 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy

Postautor: saginata » pt sty 18, 2008 4:09 pm

Na pocieszenie ziemniako¿ercom !

"
Zalety ziemniaków
Wbrew obiegowej opinii ziemniaki nie tucz± - 100 gram tego warzywa zawiera jedynie 90 kcal. Mo¿na je wiêc spo¿ywaæ w dowolnych ilo¶ciach. Tym bardziej, ¿e zawieraj± wiele witamin i niezbêdnych dla zdrowia minera³ów (g³ównie tu¿ pod skórk±). Znajdziemy tu du¿e ilo¶ci witaminy A, E oraz C, niemal wszystkie witaminy z grupy B, a tak¿e bia³ko, potas, wapñ, magnez, ¿elazo, mied¼, fosfor i siarkê. Wapñ i potas neutralizuj± niekorzystne dzia³anie soli kuchennej na nasz organizm. Magnez wzmacnia serce, dziêki niemu równie¿ lepiej znosimy stres. Ziemniaki dzia³aj± moczopêdnie i oczyszczaj± organizm ze szkodliwych substancji.
Nawet osoby stosuj±ce dietê odchudzaj±c±, powinny przynajmniej raz w tygodniu je¶æ upieczone w ³upinach ziemniaki, które nastêpnie macza siê w jogurcie lub chudym twarogu i obficie posypuje siekanymi zio³ami."

I jeszcze

"Zdaniem specjalisty DOROTA OSÓBKA, dietetyk, w³a¶cicielka Poradni ¯ywieniowej FOOD Line
Jest zdrowy i smaczny

W porównaniu z innymi produktami skrobiowymi (ry¿, makaron, pieczywo) ziemniaki maj± stosunkowo ma³o kalorii, bo oko³o 75 kcal w 100 g. Dlatego te¿ - bez dodatku t³ustych sosów i spieczonej sma¿eniem skórki - mog± z powodzeniem stanowiæ podstawê diety odchudzaj±cej. Dziêki du¿ej zawarto¶ci potasu, który reguluje gospodarkê wodn± organizmu, diety z ziemniakami niweluj± uczucie ciê¿ko¶ci nóg, zmniejszaj± obrzêki i opuchliznê. Odpowiednio skomponowane diety ziemniaczane s± czasem stosowane tak¿e w leczeniu chorób nerek (maj± ma³o bia³ka), a tak¿e przy problemach z nadci¶nieniem."
saginata
 

Postautor: Cebulka » pt sty 18, 2008 4:56 pm

O i to jest ze wszechmiar pozytywna wiadomość! [brawo] Oby więcej takich [jupi]
Śpieszmy się czynić dobro
Awatar użytkownika
Cebulka
Administrator
 
Posty: 14922
Rejestracja: ndz lut 11, 2007 5:25 pm

Postautor: saginata » pt sty 18, 2008 6:23 pm

Jutro piekê ziemniaki-ju¿ d³u¿ej nie wytrzymam :(
saginata
 

Postautor: mama » pt lut 08, 2008 7:35 am

Witam, dołącze do dyskusji . Jestem niemal co dzień właśnie na stronie Dieta .pl -jest to super strona i po zalogowaniu jest duzo porad i można prowadzić dzienniki kalorii .Po wejściu na stronkę dużo róznego jedzonka , tuczącego odrzucam ,jakos mi to pomaga ,gdy zaczne czytać ile to kalorii . [lol]
Awatar użytkownika
mama
Ekoludki
 
Posty: 124
Rejestracja: pn lis 19, 2007 7:19 am

Postautor: magdziołek » sob lut 16, 2008 5:22 pm

to może placki ziemniaczne "zdrowe ;) " trę ziemniaki na tarce, na grubych oczkach. Wyłożyć tę masę ziemniaczaną na sito, żeby odcedzić płyn. Ale to dosłownie na chwilę. Później dodać jajko, przyprawy, łyżkę lub więcej mąki, cebulę, może być czosnek. Formować placuszki i piec w piekarniku na papierze do pieczenia około 35min. Po prostu muszą się ładnie zrumienić.Są pyszne chrupiące i nie ociekają tłuszczem [diabel] . Smacznego.
Awatar użytkownika
magdziołek
Weterani
 
Posty: 4432
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:28 am

Postautor: mama » ndz lut 17, 2008 8:55 am

Fajny przepis niestety nie dla mnie, mam przymusową dietkę, u mnie raczej podpiekane, folia, para lub gotowane pozdrawiam .Barbara . :)
Awatar użytkownika
mama
Ekoludki
 
Posty: 124
Rejestracja: pn lis 19, 2007 7:19 am

Re: klopsy ziemniaczano -jajeczne i inne ziemniaczane

Postautor: gruby miś » wt mar 17, 2015 5:34 pm

Zaplanowałam na dziś kartacze - tradycyjne, z miesem, a dla tych, co mięsa nie lubią w wersji "szwabskie pierogi", czyli z nadzieniem ja do zwykłych ruskich pierogów. Wszystko szło zgodnie z planem, ukulałam zgrabnych kartaczy niemało, gotuję pierwszego na próbę i porażka całkowita [szok]
Jako, że rzadko sie poddaję, ułozyłam na papierze do pieczenia, do piekarnika i pełne zadowolenie z efektu - dostały nazwę "ziemniakule" i zostały pożarte w mgnieniu oka [mniam]
a ja w kuchni spędziłam znacznie mniej czasu, niz zakładałam, nie ma to, jak porażkę w sukces przekuć - no to się pochwaliłam [uszy]
Awatar użytkownika
gruby miś
Weterani
 
Posty: 1701
Rejestracja: czw sty 15, 2009 12:21 am

Następna

Wróć do Kulinaria

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości